Datum zadnje izmjene: 07. 04. 2024.

Korištenje elektromehaničke morselacije se značajno smanjila jer američka Agencija za hranu i lijekove više ne preporučuje njenu uporabu u perimenopauzi i postmenopauzi, izvijestili su istraživači. "To je povezano s povećanjem broja abdominalnih histerektomija i smanjenjem minimalno invazivnih histerektomija", rekao je dr Jason D. Wright iz 'Columbia University College of Physicians and Surgeons'. "Unatoč ovim trendovima nije došlo do povećanja u stopi glavnih komplikacija kod žena koje prolaze kroz histerektomiju."

Nakon preporuke FDA narasla je zabrinutost da bi ona moglo dovesti do obavljanja većeg broja histerektomija preko laparotomije s povećanim rizikom od komplikacija. Dr. Wright i njegovi kolege su koristili podatke iz perspektivne baze podataka koja obuhvaća oko 15% hospitaliziranih bolesnika. Ispitali su trendove u načinima histerektomije, korištenje elektroenergetskih morselatora i učestalost abnormalne patologije prije i poslije FDA smjernica.

Identificirali su 203,520 žena koje su imale histerektomiju, uključujući 117,653 (57.8%) koje su bile podvrgnute minimalno invazivnoj histerektomiji. Minimalna invazivna histerektomija se smanjila sa 59.7% histerektomija u četvrtom tromjesečju 2013.g. na 56.2% u prvom tromjesečju 2015. godine, dok se abdominalna histerektomija povećala s 27.1% histerektomija u prvom tromjesečju 2013.g. na 31.,8% u prvom tromjesečju 2015.godine.

Korištenje morselatora tijekom minimalne invazivne histerektomije je bilo 13.7% u četvrtom tromjesečju 2013. godine prije konstantnog pada na 2.8% u prvom tromjesečju 2015. godine. Tijekom tog razdoblja je ukupna stopa komplikacija ostala nepromijenjena. Između 2013. i 2015. godine se stopa komplikacija za abdominalne histerektomije smanjila sa 18.4% na 17.6%, dok je stopa komplikacija bila stabilna za minimalno invazivne histerektomije i vaginalne histerektomije.

Učestalost raka maternice, hiperplazije endometrija, drugih ginekoloških karcinoma i tumora maternice neodređenog ponašanja je ostala nepromijenjena kod žena koje su imale morselaciju, navodi se u izvješću online u "JAMA". "Čak i sa povećanim nadzorom postoji rizik od okultne maligne bolesti kod žena koje prolaze kroz morselaciju i potreban je oprez kod tog postupka", rekao je dr Wright. "Morselacija je vjerojatno najprikladnija za mlađe žene koje imaju najmanji rizik za rak. Čak i u toj skupini treba žene upozoriti o mogućim rizicima od okultne malignosti te uputiti na prednosti i nedostatke različitih načina histerektomije."

Dr. Rebecca Perkins iz Boston Medical Center je izjavila za Reuters Health: "Trebala bi postojati razlika između morselacije (rezanja velikih dijelova na manje komade radi uklanjanja što se može obaviti na više načina), jake morselacije (korištenje alata koji brzo reže uzorak u male komadiće) i morselacije s vrećicom (morselat ide u vrećicu kako bi se spriječilo rasipanje malih komada u trbuh). "

"Za žene kod kojih ne postoji sumnja na rak, a uklanjanje netaknutog uzorka nije moguće", rekao je, "morselacija s vrećicom se često može obaviti sigurno bilo upotrebom morselatora ili ručno kako bi se omogućilo pacijentici da iskoristi prednost minimalno invazivnog pristupa izbjegavanjem potencijalne komplikacije rasapa tkiva koji se mogu pojaviti s morselatorom velike snage bez vrećice ".

"Treba nastaviti razvijati tehnike minimalno invazivne kirurgije kako bi se omogućilo što više žena da sigurno prođu kroz laparoskopske procedure i kako bi se smanjila opasnost od izlijevanja fragmenata maternice u trbuh", zaključila je Dr. Perkins.

IZVOR: http://bit.ly/2bzQB1d
JAMA 2016.