Datum zadnje izmjene: 07. 04. 2024.

Smrtnost majki (rodilja) je u porastu u SAD – Sjedinjenim Američkim Državama, svrstavljajući ovu zemlju među jednu od osam u svijetu koje doživljavaju porast. U zadnjem izvještaju kako bi se naglasio problem, istraživači su procijenili da je tijekom 2013. godine na svakih 100,000 poroda u USA umrlo 18.5 rodilja, što čini gotovo 800 smrtnih ishoda. To je više nego dvostruka stopa mortaliteta rodilja u Saudijskoj Arabiji i Kanadi, i više nego trostruka stopa u Ujedinjenom Kraljevstvu. što stavlja rodilje u SAD u sličnu poziciju kao one u Afganistanu, Belizu i El Salvadoru.

To također znači da je smrtnost rodilja u odnosu na broj poroda u SAD, gotovo na najvišoj razini u četvrt stoljeća. Prema objavljenom izvještaju u Lancetu, istražitelji iz Zavoda za zdravstvenu statistikku i ocjenjivanje (IHME) Sveučilišta Washington u Seattleu, smrtnost rodilja na 100,000 američkih žena je bila 12.4 u 1990. godini, i 17.6 u 2003. godini. "Za američke rodilje, visoko rizične trudnoće i broj žena s neadekvatnim pristupom preventivnoj zdravstvenoj zaštiti i zdravstvenoj usluzi, samo su dva potencijalna uzroka tog trenda", rekao je autor studije Nicholas Kassebaum, MD, docent u priopćenju IHME. "Dobra vijest je da se većina smrtnih ishoda rodilja može spriječiti, a mi možemo učiniti bolje."

Status smrtnosti rodilja u SAD-u bio je dio većeg izvještaja o globalnim, regionalnim i nacionalnim razinama i uzroka smrtnosti rodilja od 1990.-2013. godine. Rezultati upućuju na to da će samo 16 zemalja ostvariti cilj smanjenja od 75% u omjeru smrtnosti rodilja (ili broj smrti rodilja na 100.000 živorođenih) do 2015. godine. Studija je rangirala zemlje prema smrtnosti rodilja, stavljajući SAD na 60. mjesto na popisu od 180 zemalja. Godine 1990. Sjedinjene Američke Države zauzele su 22. mjesto, što opet pokazuje koliko je zemlja zaostala na globalnoj razini. Za razliku od toga, Kina je porasla i sada je na 57. mjestu, u odnosu na 116. mjesto u 1990. godini.

Relevantne činjenice:

• Smrtnost rodilja raste u Sjedinjenim Američkim Državama.
  • Sjedinjene Američke Države su samo jedna od osam zemalja u svijetu koja doživljava porast.
  • U najnovijem izvješću kako bi se istaknuo problem, znanstvenici procjenjuju da 18.5 rodilja umire na svakih 100.000 živorođenih u SAD-u 2013 godini, u ukupnom iznosu od gotovo 800 smrtnih slučajeva ....

OBGYN