Datum zadnje izmjene: 02. 02. 2020.

Najčešće upotrebljavani spermicid je nonoxynol-9, koji se u ove svrhe koristi više od 50 godina. U laboratorijskim ispitivanjima nonoxynol-9 inaktivira mnoge seksualno prenosive uzročnike kao što su gonokok, klamidija, hemofilus ducreyi, treponema, trihomonas i herpes simplex virus.

Laboratorijska ispitivanja, kao i animalna primjena ovog spermicida podržavaju također hipotezu kako intravaginalna aplikacija nonoxynola-9 može pružiti zaštitu od prijenosa HIV i drugih seksualno prenosivih bolesti - STD.

Dosadašnja istraživanja pokazuju različite rezultate: učestalost spolno prenosivih bolesti je uz uporabu nonoxynola-9 reducirana od 0% - 40%. Najveća zamjerka ovim studijama su ispitivanja na populaciji osoba koje se bave prostitucijom.

Imaju li spermicidi doista zaštitini učinak, te postoji li prednost kod primjene spermicida u odnosu na kondom kada su u pitanju STD u normalnoj visokorizičnoj populaciji (> 1 odnos/tjedan, 1 ili vise partnera) ispitivali su znanstvenici iz Kameruna.

Ukupno je praćeno 1.250 žena liječene od simptoma spolno prenosivih bolesti gonoreje ili klamidije. U populaciji ispitanica formirane su 2 skupine: pacijentice koje su koristile spermicid (nonoxynol-9) i pacijentice koje su koristile kondom.

U skupini pacijentica koje su koristile spermicide dijagnosticirano je 116 slučajeva gonoreje i klamidijske infekcije, u skupini  pacijentica koje su upotrebljavale kondom 100 slučajeva.

Relativni rizik za nastanak gonoreje i/ili klamidijske infekcije bio je 50% viši u skupini pacijentica koje su koristile spermicid.

U skupini pacijentica koje su koristile spermicid registrirano je 5 novih slučajeva AIDS i u skupini pacijentica s kondomom 4 nova slučaja.

Zaključak studije podvlači još jednom opasnosti nastanka i širenja spolno prenosivih bolesti: spermicidi nisu vaginalni mikrobicidi i nemaju zaštitni učinak protiv spolno prenosivih bolesti.
 

JAMA 2002 Mar; 287 (9): 1117-1122

 

dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve