Težina trudnice i srčane bolesti potomaka
Prekomjerni dobitak na tjelesnoj težini tijekom trudnoće povezan je s porastom učestalosti srčanih bolesti kod potomaka, objavljeno je u znanstvenom časopisu 'Circulation'.
Cilj aktualnog istraživanja bio je odrediti povezanost između dobitka na težini tijekom trudnoće, odnosno majčine pretilosti prije trudnoće i stupnja kardiovaskularnog rizika u potomaka, navode engleski znanstvenici iz Sveučilišta u Bristolu, Velika Britanija. Znanstvenici su koristili podatke prospektivnog istraživanja koje je obuhvaćalo 5,154 trudnice prekomjerne tjelesne težine 3,457 trudnice koje su činile kontrolnu skupinu. Kod svih trudnica praćen je dobitak na tjelesnoj težini tijekom trudnoće, pri čemu je u prosjeku učinjeno 10 mjerenja težine.
Potomci trudnica koje su tijekom trudnoće bilježile porast tjelesne težine veći od preporuka za trudnice koje je 2009. godine objavio Institut za medicinu u svojim smjernicama, imali su veće rizike pojavnosti povišenog sistoličkog krvnog tlaka, razine C-reaktivnog proteina, interleukina-6 i razine leptina, te su imali veći indeks tjelesne mase, opseg struka i količinu masnog tkiva, dok su razine HDL kolesterola i apolipoproteina A1 bile snižene.
Stupanj pretilosti djece bio je manji u potomaka trudnica čiji je dobitak na težini bio manji u odnosu na preporuke, ali su kardiovaskularni rizici bili slični onima kod potomaka trudnica čiji je porast tjelesne težine u trudnoći odgovarao medicinskim preporukama. Pretilost prije trudnoće ujedno je pretkazivala veći stupanj pretilosti u potomaka i veći stupanj kardiovaskularnih rizika u potomaka u starosnoj dobi od 9 godina.
Svaki dobitak na tjelesnoj težini tijekom rane trudnoće (0-14 tjedana) povezan je značajno s pretilošću djece, ova povezanost bila je jača ako je dobitak na težini bio veći od 500 g/tjedan. No međutim, tijekom srednjeg dijela trudnoće (između 14-36 tjedna), samo je dobitak na težini veći od 500 g/tjedno bio povezan s pretilošću djece. Između 14-36 tjedna trudnoće, dobitak na tjelesnoj težini bio je izravno povezan s negativnim utjecajima na lipidni u protuupalni profil, što je što je rezultat dječje pretilosti.
″Naši rezultati pokazuju kako u traženju preporuka za idealni dobitak tjelesne težine u trudnoći, svakako treba razmotriti ne samo ishod trudnoće i porođaja, već i kasnije učinke na potomstvo, ″ zaključuju autori.
Circulation. Published online June 1, 2010.
dr.Vesna Harni