Datum zadnje izmjene: 01. 02. 2020.

Stupanj tjelesne aktivnosti i tjelesna težina izgleda da imaju pozitivno djelovanje na koštanu gustoću (BMD - bone mineral density) u mladih djevojaka koje pate od anoreksije nervoze.

Znanstvenici iz Children's Hospital u Bostonu naglašavaju kako je ozbiljna osteopenija (manjak koštane gustoće) učestali nalaz kod pacijentica s anoreksijom nervozom, koji je u visokom postotku povezan s ireverzibilnim komplikacijama. Rasprava o mogućim kofaktorima još uvijek nije završena.

U istraživanju utjecaja kondicije i stupnja tjelesne aktivnosti na koštanu gustoću, istraživači su kontrolirali 61 djevojku prosječne starosti 17.8 godina.

Statistički značajan utjecaj na koštanu gustoću lumbalnog dijela kralježnice imaju visina, težina i količina/učestalost tjedne tjelovježbe.

Ovaj trend i pozitivan utjecaj tjelovježbi registrira se i tijekom faza gubitka mjesečnice i trajanja anoreksije. I ne samo koštana gustoća lumbalne kralježnice, već i ukupna koštana gustoća ovisna je o navedenim faktorima.

Količina masnog tkiva nasuprot ovome je u negativnoj vezi s ukupnom koštanom gustoćom. U slučaju koštane gustoće bedrene kosti, najznačajniji pozitivni prediktori su također težina i stupanj tjelesne aktivnosti.

Kada su u pitanju drugi čimbenici u svezi s metabolizmom kostiju, znanstvenici nalaze da je dehidroepiandrosteronsulfat (DHEAS) u obrnutoj korelaciji s N-telopeptidazama, a IGF I u izravnoj vezi s osteokalcinom.

Ovaj nalaz upućuje znanstvenike na zaključak kako je u pacijentica s anoreksijom upravo veza između DHEAS i povišene resorpcije kostiju razlog nastanka osteopenije, te ukazuju da bi tjelovježba mogla imati pozitivan učinak na koštanu gustoću upravo u ovih pacijentica.


J Pediatr 2002; 141: 64-70

 

dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve