Transplantacija tkiva jajnika kao opcija za očuvanje plodnosti
Plodnost kod žena koje žele imati dijete nakon liječenja raka može se sačuvati tako da se tkivo jajnika ukloni, zamrzne a potom transplantira nakon liječenja raka, pokazali su rezultati studije. U pregledu najveće serije studija o transplantaciji jajnika koja se izvodi širom svijeta, Annette Jensen, doktor medicine, iz Laboratorija za reproduktivnu biologiju Sveučilišne bolnice u Kopenhagenu, Rigshospitalet i kolege su zaključili da je kod 41 žene koje su prošle kroz postupak 31% onih koje je željelo zanijeti imalo barem jednu uspješnu trudnoću. Nadalje, kod nekih žena je tkivo ostalo funkcionalno nakon gotovo 10 godina, napisali su autori u članku objavljenom na internetu u „Human Reproduction“.
Ukupno je 41 žena (srednja dob 29.8 godina u vrijeme postupka) imalo 53 transplantacije zamrznutih a potom odmrznutih tkiva jajnika između 2003. i lipnja 2014. godine, uključujući i 11 drugih i jednu treću transplantaciju kod jedne žene. Sve žene su osim dvije imale zamrznuti cijeli jajnik. Sve su žene praćene što se tiče funkcije jajnika i ishod plodnosti osim jedne koja se izgubila tijekom praćenja.v Od 32 bolesnice koje su htjele ostati u drugom stanju, sa provedene 42 transplantacije, do danas je bilo 21 žena koje su imale najmanje 1 pozitivan test na trudnoću (63%), navode autori.
"Ukupno 28 pozitivnih [humani korionski gonadotropin] testova je do sada zabilježeno i 24 od njih su se razvili do kliničke trudnoće s fetalnim otkucajima srca u 7. tjednu", napisali su. Ove trudnoće su rezultirale s 13 zdrave djece i jedna je u trećem tromjesečju trudnoće. Od tih trudnoća, 8 žena su spontano začele i 6 su začele uz pomoć in vitro oplodnje, navode autori. "Dogodila su se tri pobačaja, uključujući i jedan spontani pobačaj u 19. tjednu gestacije zbog prijevremenog puknuća ovoja ... i dva legalna pobačaja", naveli su autori.
Autori navode da je bilo tri recidiva raka među ženama. Dva su recidiva bila u tkivu dojke nakon raka dojke, a treći je kod bolesnice s Ewingovim sarkomom i dogodio se na hemitoraksu. "Recidivi nisu bili povezani s transplantacijom tkiva jajnika", napisali su. "Dugovječnost transplantiranog tkiva je varijabilna, ali mnoge pacijentice dosad imaju jajnike koji već nekoliko godina funkcioniraju," navode autori. Funkcionalni životni vijek transplantata je više od 10 godina kod nekih žena. Dvije žene su zatrudnjele nakon više od 5 godina nakon implantacije, "što pokazuje da je tkivo zapravo održalo plodnost i nakon duljeg vremenskog razdoblja", navode autori. Ovo otkriće "opravdava našu politiku uzimanja cijelog jajnika umjesto samo dijela jajnika."
Autori zaključuju da zamrzavanje tkiva jajnika "sada dobija status solidne metode za obnovu plodnosti i omogućuje jajnicima cikličku aktivnost spolnih hormona tijekom nekoliko godina." Nadalje, "razina sigurnosti je, kako se čini, visoka, bez recidiva, zbog transplantacije jajnika tkiva, praćeno do sada", napisali su.
Od kada je program transplantacije jajnika započeo u Danskoj 2000. godine, gotovo 800 žena ima zamrznuto tkivo. Tim ne obavlja transplantaciju kod žena s dijagnozom leukemije, s obzirom na mogućnost da tkivo jajnika može imati maligne stanice. Osim što omogućuje trudnoću nakon liječenja raka, vraća normalne razine cirkulirajućih spolnih hormona koji imaju druge funkcije u tijelu, kao što su sprečavanje simptoma menopauze.
Hum Rep. Objavljeno online, 2015.
Poliklinika Harni