Datum zadnje izmjene: 17. 01. 2020.


Američko društvo opstetričara i ginekologa (ACOG) preporučuje dvojnu antibiotsku terapiju za gonokokne infekcije, prema mišljenju povjerenstva koje je objavljeno u časopisu "Obstetrics & Gynecology" za mjesec studeni.

Ceftriakson i azitromicin treba koristiti kao prvi izbor za liječenje, kako je neiserija gonoreje razvila otpornost na sulfonamide, tetracikline i penicilin, zaključili su.

Gonoreja je, prema izvješćima, druga najčešća bakterijska spolno prenosiva infekcija u Sjedinjenim Američkim Državama, s procijenjenom pojavnošćću od 820,000 novih slučajeva svake godine. U 2007. godini, pojava n. gonoreje otporne na fluorokvinolon zahtijevala je od Centra za kontrolu i prevenciju bolesti prestanak preporučavanja fluorokvinolona za gonoreju, ostavljajući cefalosporine kao jedinu preostalu klasu preporučenih antibiotika.

"Antibiotska rezistencija ograničava uspjeh liječenja, povećava rizik od komplikacija i može olakšati prijenos spolno prenosivih infekcija", napisali su članovi odbora.

ACOG savjetuje da se ceftriakson i azitromicin daju zajedno u istom danu, po mogućnosti istovremeno, i pod izravnim nadzorom. Poželjna prva linija liječenja nekompliciranih gonokoknih infekcija cerviksa, uretre i rektuma je ceftriakson 250 mg u jednoj dozi intramuskularno, plus primjena azitromicina, 1 g, u jednoj oralnoj dozi. Druga linija liječenja su oralni cefiksim plus oralni azitromicin i, u slučajevima teške alergije na penicilin , oralna primjena gemifloksacina i azitromicina ili gentamicin (intramuskularno) plus azitromicin.

Zaražene trudnice također bi trebale dobiti dvostruku terapiju i ne zahtijevaju testiranje izlječenja. One bi trebale biti ponovno testirane u trećem tromjesečju, osim ako nisu nedavno liječene.

Testiranje izlječenja nije potrebna kod osoba s nekompliciranim urogenitalnom ili rektalnom gonorejom koje su liječene s preporučenom terapijom prve ili druge linije.

Ponavljanje infekcija je rasprostranjeno među bolesnicima liječenim u prethodnih nekoliko mjeseci, tako da bolesnike treba ponovno testirati 3 mjeseca nakon liječenja. "Za pacijente koji su ponovno testirani i koji su dobili pozitivne rezultate testiranja, većina su vjerojatnije dobila reinfekciju nego je to neuspjeh liječenja", navode autori.

Među ostalim preporukama Odbora su:

 

  • "Žene s gonorejom ždrijela tretirane s alternativnim režim trebaju se vratiti 14 dana nakon liječenja na test izlječenja pomoću kulture,i nukleinske kiseline ili amplifikacijski test."
  • "Zadnji seksualni partneri unutar 60 dana od dijagnoze kod pacijenta, trebaju zatražiti procjenu i vjerojatno liječenje N gonoreje i infekcije klamidijom trahomatis."
  • "Pacijenti i seksualni partneri trebaju se suzdržati od spolne aktivnosti tijekom 7 dana nakon liječenja, i dok seksualni partneri budu adekvatno liječeni."


Budući da se očekuje da će Centar za kontrolu i prevenciju bolesti mijenjati smjernice o liječenju gonokoknog infekcija s znanstvenim i kliničkim napretkom, Odbor ACOG savjetuje opstetričarima i ginekolozima da ostanu u tijeku s novim dostignućima posjetom web centara 'ili kontaktiranja državnih zdravstvenih odjela.

 

 

Obstet Gynecol. 2015;126:1126.


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve