Datum zadnje izmjene: 07. 04. 2024.

Trudnice često ne uzimaju lijekove koji mogu olakšati probleme kao što su mučnina i infekcije mokraćnog sustava iako je liječenje sigurno, pokazuje studija u Velikoj Britaniji. Istraživači su ispitali 1,120 žena o uobičajenim problemima koje su doživjele tijekom trudnoće i da li su mislile da su lijekovi za liječenje tih stanja bili štetni ili korisni. Sve u svemu, oko 76 posto žena je navelo da su uzimale lijekova za barem jednu od osam uobičajenih problema tijekom trudnoće, uključujući mučninu, žgaravicu, zatvor, prehladu, infekcije urinarnog trakta, bolove u vratu ili zdjelici, glavobolje i probleme sa spavanjem.

No, za neke probleme mnoge žene nisu uzele lijekove čak i kada lijekovi ne bi mogli biti štetni ili kada je neliječenje moglo biti opasno, objavljeno je u "International Journal of Clinical Pharmacy". "Mnoge žene izbjegavaju lijekove zbog staha da ne bi naškodile djetetu", rekao je glavni autor studije Michael Twigg, istraživač farmaceut u Sveučilištu East Anglia. "Ne želimo da žene izbjegavaju lijekove i nepotrebno pate zbog tegoba koje se mogu relativno lako tretirati", dodao je Twigg.

Da bi analizirali kako žene razmišljaju o upotrebi lijekova tijekom trudnoće, Twigg i kolege su analizirali podatke iz online ankete sa ženama u Engleskoj, Škotskoj, Walesu i Sjevernoj Irskoj. Oko 40 posto sudionica su bile trudne tijekom ankete, dok su ostale rodile u prethodnoj godini. Oko 17 posto žena je navelo da su imale zdravstvene probleme, najčešće astmu, alergije, depresije, anksioznosti ili probleme sa štitnjačom.

Za česte probleme u trudnoći kao što su mučnina, problemi sa spavanjem i zatvor su žene često izbjegavale lijekove, iako postoje određeni lijekovi koji se ne smatraju štetnim, pokazala je studija. Iako oko 79 posto žena ima mučninu tijekom trudnoće, samo oko 10 posto njih je uzelo lijekove. Bezreceptni lijekovi protiv mučnina su primjer kako žene nepotrebno pate i potencijalno dovode do toga da mali problemi eskaliraju u veće izbjegavanjem liječenja, rekla je Angela Lupattelli, koautorica studije i istraživač farmaceut na Sveučilištu u Oslu u Norveškoj.

"Mučnina i povraćanje mogu biti vrlo iscrpljujući za žene i vrlo je važno da žene ne dehidriraju ili se razbole zbog slabosti", dodao je Lupattelli. Što se tiče spavanja, 67 posto žena je navelo probleme, ali samo oko 1 posto njih je uzelo lijek iako postoje neke bezreceptne opcije koje se ne smatraju štetnim za vrijeme trudnoće. Oko 55 posto žena je izjavilo da je patilo od zatvora, ali samo 19 posto njih je uzelo lijekove protiv zatvora. U ovom slučaju također postoje određeni lijekovi koji su sigurni za vrijeme trudnoće.

Najviše zabrinjava što je samo oko 65 posto žena koje su imale infekcije mokraćnog sustava u trudnoći uzelo lijekove jer je moglo doći do bubrežne infekcije koja može biti opasna za život i za majku i za njihovu bebu. Ograničenje online studije je da skupina žena koja se odlučila sudjelovati ne odražava širu populaciju, zaključili su. Tim također nije imao medicinsku dokumentaciju ili podatke o uporabi lijekova tijekom trudnoće za procjenu koliko su ozbiljni određeni problemi.

Žene bi trebale pitati zdravstvene djelatnike o lijekovima tijekom trudnoće, navodi Twigg. "Posljedice izbjegavanja razgovora o korištenju lijekova za vrijeme trudnoće... mogu biti ozbiljne", zaključio je Twigg.

IZVOR: http://bit.ly/217ziD9
Int J Clin Pharm 2016.