Uporaba hormona štitnjače u trudnoći
Liječenje subkliničke hipotireoze i hipotiroksinemije tijekom trudnoće ne poboljšava značajno kognitivne ishode kod potomaka u usporedbi sa ne liječenjem, navodi se u novoj studiji objavljenoj u časopisu 'New England Journal of Medicine'. "Na temelju niza testova kroz 5 godina nismo pronašli značajno bolji neurorazvojni ishod kod djece čije su majke liječile tiroksinom subkliničku hipotireozu ili hipotiroksinemiju tijekom trudnoće nego kod djece čije majke nisu imale takav tretman, " napisali su Brian Casey, doktor medicine, University of Texas Southwestern Medical Center, i kolege.
Istraživanje je također pokazalo da uzimanje levotiroksina nije značajno poboljšalo ishod trudnoće ili neonatalni ishode. Liječiti subkliničku hipotireozu u trudnoći je stvar rasprave. Američko društvo opstetričara i ginekologa (ACOG) je izjavilo da su smjernice za rutinski probir prerano napravljene zbog nedostatka kliničkih ispitivanja koji bi pokazivali poboljšane rezultate s terapijom levotiroksina.
S druge strane Američko društvo za štitnjaču (ATA) priznaje kako još ne postoji jasan konsenzus te da kliničari mogu uzeti u obzir liječenje subkliničke hipotireoze u trudnoći.
Rano liječenje može biti od koristi i vjerojatno neće biti štetno
Prijašnje opservacijske studije su imala različite rezultate o liječenju subkliničke hipotireoze u trudnoći u odnosu na štetne ishode, uključujući odvajanje posteljice i prijevremeni porod, kao i prijem u neonatalnu jedinicu intenzivnog liječenja i niže IQ od normalnog kod potomstva.
No, posljednje studije imaju oprečne dokaze o liječenju subkliničke hipotireoze i da li terapija uopće poboljšava ishode.Rezultati nedavne studije, na primjer, su pokazali da liječenje subkliničke hipotireoza značajno smanjuje rizik od gubitka trudnoće ali samo kod žena s višim razinama TSH. Rezultati su pokazali da neke žene sa subkliničkom hipotireozom mogu dobiti previsoku terapiju tijekom trudnoće.
Nema razlike u IQ s 5 godina za levotiroksin u usporedbi s placebom
U novoj studiji, dr. Casey i njegovi kolege su prikazali rezultate s trudnicama između 8. i 20. tjedna trudnoće sa subkliničkom hipotireozom (s povišenim razinama tireotropina i normalnim razinama slobodnog tiroksina [T4]). Također su prikazali rezultate za žene s hipotiroksinemijom (normalnim tireotropinom i niskom razinom slobodnog T4). Zatim su odvojili žene na temelju toga da li su imale subkliničku hipotireozu (n = 677) ili hipotiroksinemiju (n = 526) i randomizirali žene u svakoj s levotiroksinom ili placebom.
Žene su radile mjesečne funkcijske testove za štitnjaču i prilagođavale su se njihove doze levotiroksina. Potomstvo je svake godine prolazilo kroz testove razvojnog ponašanja u prvih 5 godina. Studija je rađena u 15 centara u Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health i Human Development Maternal–Fetal Medicine Units Network. U grupi sa subkliničkom hipotireozom su djeca čije su majke dobile levotiroksin bila prosječne inteligencije u 5. godini 97, u usporedbi s 94 kod djece čije su majke primale placebo (p = 0,71).
U grupi s hipotireonemijom, djeca čije su majke dobile levotiroksin su imala prosječan IQ od 94, u usporedbi s 91 kod djece čije su majke primale placebo (p = 0,30). Nije bilo značajne razlike u trudnoći i neonatalnom ishodu između skupina s levotiroksinom i placebom. Procjene bihevioralnog ponašanja i pažnje su bile u granicama normale za sve skupine. Liječenje levotiroksinom nije utjecao na trudnoću ili neonatalne rezultate, zaključili su autori.
N Engl J Med. 2017;376:815-825, 876-877