Datum zadnje izmjene: 07. 04. 2024.


Po rezultatima studije u Velikoj Britaniji, injekcije steroida koje se daju trudnicama zbog simptoma prijetećeg prijevremenog porođaja povećavaju rizik za razvojne i emocionalne probleme kasnije u životu. U studiji koja je objavljena u časopisu PloS ONE, istraživači su ustvrdili da upotreba steroida povećava rizik za mentalne zdravstvene probleme uključujući poremećaj pažnje i hiperaktivni poremećaj (attention deficit hyperactivity disorder - ADHD). "Studija ukazuje da postoji vjerojatnost dugoročnih rizika za mentalno zdravlje djece", rekla je Alina Rodrigez, vođa studije (profesor, School of Public Health, Imperial College London).

Dodala je da, bez obzira na rezultate studije, korist upotrebe steroida na trenutno zdravstveno stanje i preživljenje novorođenčeta prevazilazi moguće dugoročne rizike u emocionalnim poteškoćama i poremećajima ponašanja. "Iako je ovo najveća studija koja proučava ovakve rizike, broj djece u našoj grupi koja su bila izložena kortikosteroidima je još uvijek relativno mali", rekla je Rodrigez. Potrebna su daljnja istraživanja koja koje će potvrditi ove rezultate.

Kortizol se luči kod fetusa u zadnjem tromjesječju trudnoće u svrhu sazrijevanja pluća, pripremajući na taj način bebu za život izvan majčinog trbuha. Problemi s plućima su učestali kod beba koje su rođene prije termina i mogu znatno smanjiti mogućnost preživljenja djeteta. U slučaju da postoji rizik od prijevremenog porođaja, majkama se daje sintetizirani glukokortikoid koji nadopunjava djelovanje prirodnog kortizola da bi se smanjila mogućnost porođaja djeteta s nezrelim plućima.

Rodrigez kaže da sve više raste zabrinutost za dugoročne posljedice na razvoj mozga zbog izloženosti fetusa visokim dozama glukokortikoida tijekom trudnoće . Znanstvenici su već prije ustanovili da postoji veza između stresa u trudnoći i simptoma ADHD kod djece te, kako se kortizol izlučuje u organizmu kao hormon stresa, neki znanstvenici sugeriraju da bio mogao biti uključen u razvoj ADHD. Za potrebe njihove studije, Rodriguez i njen tim te nekoliko znanstvenika iz finskog sveučilišta u Oulu, odabrali su 37 djece koja su bila izložena sintetičkom glukokortikoidu prije rođenja i usporedili ih s 185 djece koja su rođena u istoj gestacijskoj dobi ali nisu dobila glukokortikoide.

U studiju su uključili za usporedbu i veliku grupu od 6079 djece istih karakteristika trudnoća i novorođenčadi. Ta grupa je također potvrdila dotadašnje rezultate. Istraživači su zaključili da su djeca, koja su prošla steroidni tretman, imala lošiji rezultat u ocjenjivanju općeg mentalnog stanja u dobi od 8 i 16 godina te su također imala više simptoma koji bi mogli upućivati na ADHD.
 

Steroid Injections for Pre-Term Babies Linked to Mental Health Risk. Medscape. Nov 22, 2013.

  Novosti - Sve