Datum zadnje izmjene: 26. 01. 2020.

Uporaba vaginalnog spermicida nonoxynola-9 nije povezana s porastom učestalosti oštećenja vaginalnog i cervikalnog epitela, objavljeno je u znanstvenom časopisu American Journal of Obstetrics & Gynecology".

Premda je uporaba nonoxynola-9 u visokim dozama ili u kratkim razmacima povezana s kolposkopskim promjenama, kratkotrajna primjena ili uporaba ovog spermicida kod nisko-rizičnih žena nije povezana s promjenama koje bi trebale izazvati zabrinutost", navode američki znanstvenici iz University of Pittsburgh School of Medicine i Magee-Women's Research Institute, Pittsburgh, Pennsylvania. "Parovima koji redovito koriste vaginalne spermicide može se potvrditi veoma mali rizik od izazivanja oštećenja epitela".

Američki znanstvenici su istraživali kolposkopske promjene kod žena koje koriste jedan od pet vrsta spermicida koji sadrže nonoxynol-9, koj su poredili s nalazima kod žena koje koriste kondom bez spermicida.

Na početku istraživanja, u skupini ispitanica koje su koristile spermicide nađena je manja učestalost abnormalnih epitelnih nalaza s intaktnim krvnim žilama (tip A lezija) ali veća prisutnost oštećenih krvnih žila s intaktnim epitelom (tip B) u odnosu na ispitanice koje su koristile kondom, navode autori.

Tijekom kontrolnih pregleda, u prosjeku 30 tjedana kasnije, nije nađena veća pojavnost bilo kakvih novih kolposkopskih lezija kod žena koje su koristile vaginalni spermicid u odnosu na žene koje koriste kondom.

Žene koje su koristile bilo koju formulu spermicida rizik pojavnosti lezija tipa A bio je 70% manji, dok su lezije karakterizirane eritemom ili edemom – crvenilom ili otokom prisutne 12.5 puta češće, pokazuju rezultati istraživanja. Jedini oblik nonoxynola-9 koji je bio povezan s povišenim rizikom pojavnosti novih lezija bio je spermicid u obliku vaginalnih supozitorija.

"Ova pojava je povezana prije s oblikom primjene lijeka – supozitorij, prije nego sa samim spermicidom", navode istraživači. "Slična povezanost prikazana je i u ispitivanjima primjene antimikrobnih lijekova u obliku vaginalnih supozitorija".Znanstvenici planiraju daljnja istraživanja o sigurnosti primjene spermicida i drugih vaginalnih proizvoda. "Prije svega je potrebno razumjeti na koji način ispitivati sigurnost vaginalne primjene lijekova," navode autori.

 

Am J Obstet Gynecol 2008;198:32.e1-32.e7.


dr.Vesna Harni
  Novosti - Sve