Datum zadnje izmjene: 14. 01. 2020.


Valunzi i preznojavanja tijekom noći i smetnje sna neovisno pridonose nastanku depresije u žena kod kojih je manjak estrogena izazvan umjetno izazvanim manjkom estrogena, navode znanstvenici.

Tijekom prijelaznog razdoblja (perimenopauza), i nakon operacija pri kojima se odstrane oba jajnika, žene imaju povećani rizik nastanka velikih depresivnih epizoda i depresivnih simptoma. Valunzi i preznojavanja uz smetnje sna su povezani s depresivnim simptomima tijekom prijelaznog razdoblja, ali je priroda ovog odnosa ostala nepoznata.

Dr. Hadine Joffe iz 'Brigham and Women's Hospital and Harvard Medical School' u Bostonu i kolege koristili su lijek leuprolid za indukciju hipoestrogenog stanja i blokiranja funkcije jajnika kod 29 zdravih premenopazalnih žena, s ciljem proučavanja specifičnog utjecaja valunga i preznojavanja tijekom noći te ometanja sna, kao i valunga tijekom dana na raspoloženje.

Nakon četiri tjedna primjene leuprolida, prosječan zbroj na MADRS skali (MADRS - Montgomery-Asberg Depression Rating Scale) bio je 4.1 boda, dok su značajni depresivni simptomi bili povezani s 15 ili više bodova, objavljeno je u internetskom izvješću u časopisu 'The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism'.

MADRS indeks je porastao za najmanje 5 bodova od početnog kod 24% žena, a ostao je nepromijenjen kod 38% ispitanica. Samo je kod jedne ispitanice ovaj indeks ostao iznad 15 bodova nakon prekida uzimanja leuprolida.

Kod dvadeset žena (69%) valunzi su se počeli javljati u prosjeku nakon 11.1 dana od početka primjene leuprolida. Nije postojao stalan obrazac u javljanju dnevnih u odnosu na noćne valunge.

Blokiranje funkcije jajnika također nije imalo stalan i isti učinak na objektivne i subjektivne parametre sna.

Broj valunga tijekom noći bio je značajno povezan s nastupanjem promjena raspoloženja i nakon korekcije za promjene parametara sna. Slično, teški poremećaju parametara sna bili su neovisno povezani s pogoršanjem raspoloženja.

"Eksperimentalno istraživanje indukcije valunga smanjenjem razine estrogena daje jake dokaze koji ukazuju da nastanak simptoma blagih depresivnih simptoma varira u odnosu na broj valunga tijekom noći i količinu objektivnog i subjektivnog ometanja sna (buđenja) koja pri tome nastaje," zaključuju znanstvenici. "Ovi rezultati ukazuju kako ometanje sna i buđenje tijekom noći kao i doživljaj valunga tijekom noći igra ulogu u nastanku depresivnih simptoma nakon kirurške ili prirodne menopauze."

"Žene koje se žale na noćne valunge i buđenja tijekom noći treba pitati za promjene raspoloženja i liječiti ih u okviru liječenja menopauzalnih depresivnih simptoma poboljšanjem snja i smanjenjem noćnih valunga," dodali su. "Buduća istraživanja uključuju fokusirani pristup ženama koje se ranije imale probleme s raspoloženjem kako bi se odredio utjecaj ovog čimbenika na žene s osobitim rizikom na nastanak depresivnih simptoma povezanih s menopauzom."

 

SOURCE: http://bit.ly/2e5XJCL
J Clin Endocrinol Metab 2016.



dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve