Datum zadnje izmjene: 09. 05. 2022.

Valunzi mogu trajati puno duže nego što općenito očekujemo u kliničkoj praksi, rezultati su istraživanja objavljenog u znanstvenom časopisu Obstetrics & Gynekology.

"Vršak učestalosti pojave valunga okvirno se javlja godinu dana nakon zadnje menstruacije, ali je sveukupna duljina trajanja valunga nejasna", navode američki autori iz Ginekološko-opstetričkog odjela Centra za kliničku epidemiologiju i biostatistiku pri Sveučilištu u Pensilvaniji.

"Kliničke smjernice nam govore da je prosječno trajanje valunga u većine žena između šest mjeseci do dvije godine. Točne informacije o duljini trajanja valunga važne su za kliničko liječenje menopazalnih tegoba."

Cilj aktualnog istraživanja bio je procijeniti trajanje menopauzalnih valunga umjerenog i snažnog intenziteta te pronaći potencijalne rizične faktore za dugo trajanje valunga kod žena koje su praćene tijekom 13 godina u okviru "Penn Ovarian Aging Study". Procjenjivano je trajanje i težina valunga u intervjuiranih osoba u razdoblju od 9 do 12 mjeseci.

Primarni cilj istraživanja bio je određivanje trajanja umjerenih i teških valunga kod 259 ispitanica iz studijske skupine, dok je sekundarni cilj bio provesti takvo istraživanje kod 349 ispitanica koje se nisu uopće žalile na valunge. Istražitelji su uzeli u obzir menopauzalno stanje, godine, rasu, reproduktivnu hormonsku razinu, indeks tjelesne mase (BMI) i aktualno pušenje što je potencijalni rizični faktor udružen s valunzima.

Valunzi umjerenog do teškog intenziteta u prosjeku su trajali 10,2 godine. Trajanje pojave valunga strogo je udruženo s menopauzalnim stanjem odnosno nastupanjem menopauze. Valunzi su u prosjeku trajali 11,57 i više godina kada su rano počinjali, prije prijelaznog menopauzalnog razdoblja. Njihovo trajanje je bilo nešto kraće, u prosjeku 7.35 godina kod onih žena kod kojih su počinjali u ranom prijelaznom razdoblju, odnosno 3.84 godine kod žena kod kojih su simptomi počinjali u kasnom prijelaznom ili ranom postmenopauzalnom razdoblju.

Najčešća dob u kojoj su se valunzi počinjali javljati bila je između 45 do 49 godina, a tegobe su u prosjeku trajale 8.1 godinu. Usporedbom Amerikanki bijele rase i Afroamerikanki, nakon korekcije podataka analize, nalazi se duže trajanje valunga u skupini Afroamerikanki.

"Srednja duljina trajanja valunga znatno premašuje vremenski očekivane okvire koji su najčešće prihvaćeni u kliničkoj praksi", navode autori istraživanja. "Prepoznati rizični faktori, osobito stadiji menopauze, rasa i indeks tjelesne mase, važni su u razmatranju individualiziranja liječenja i procjene razlika odnosa dobrobiti od hormonske ili drugih oblika liječenja."

Ograničenja ove studije uključuju mogućnost određivanja pretjerane duljine trajanja valunga jer su korištene analize koje su opstale, moguće je da su neka stanja uzeta kao valunzi a nisu bila menopazalne prirode, isključene su ispitanice koje koriste hormonsku terapiju i konačno, rezultati se ne mogu na temelju ovih podatak generalizirati.

"Možda bi liječenje vazomotornih simptoma trebalo usmjeriti značajnije prema skupini mlađih žena, s iregularnim menstruacijskim krvarenjima. Isto tako, mora biti prepoznato da tradicionalna hormonska terapija nije idealan izbor za ovu populaciju, osobito u slučaju probojnih krvarenja kao problema ili potreba za kontracepcijom", zaključuju autori.

"Trebalo bi procijeniti i druge oblike liječenja valunga, osobito kod žena koje nisu ušle u menopauzu. Rasa i indeks tjelesne mase također signifikatno utječu na trajanje valunga i važno ih je uzeti u obzir u planiranju individualnog pristupa, osobito kada je očekivano trajanje valunga bitno duže nego mogućnost uzimanja hormonskog nadomjesnog liječenja u onim okvirima koliko se danas ona preporučuje."


Obst Gynecol 2011;117:1095-1104.

  Novosti - Sve