Datum zadnje izmjene: 29. 01. 2020.

Redovito vježbanje yoge tijekom antenatalnog perioda poboljšava porođajnu težinu djeteta, smanjuje učestalost prijevremenih porođaja kao i ukupnu pojavnost komplikacija, navode indijski znanstvenici.

Indijski liječnici iz "Vivekananda Yoga Research Foundation", Bangalore, ispitivali su utjecaj yoge kod 169 trudnica upućenih u integralni pristup yogi, kao i 166 kontrolnih ispitanica koje su praćene u okviru uobičajene antenatalne skrbi.

Yoga vježbe uključivale su različite vježbe opuštanja, "asane", vježbe disanja ("pranayama") i meditaciju, koje su prakticirane svakodnevno, u trajanju od jednog sata.

U skupini trudnica koje su vježbaleale yogu, u 14% je došlo do prijevremenog porođaja, u usporedbi s 29% prijevremenih poroda u kontrolnoj skupini. Pojavnost intrauterinog zastoja rasta bila je s 21% također značajno niža kod trudnica koje su vježbale yogu, u usporedbi s 36% trudnoća u kojima je došlo do zastoja rasta u kontrolnoj skupini. Isto tako je bila niža i pojava hipertenzije u trudnoće (p = 0.025), navode istraživači u znanstvenom časopisu Journal of Alternative and Complimentary Medicine.

"Fiziološko stanje koje nastaje redovitim prakticiranje integralnog pristupa yogi je upravo suprotno stanju "bori se ili bježi" koje se karakteristično javlja za vrijeme stresa", navode znanstvenici.

"Točna uloga yoge nije u ovom trenutku sasvim jasna," navode koautori rada, iz Cincinnati Children's Hospital, te Medical Center, Ohio. Mogući mehanizmi povoljnog djelovanja yoge uključuju snažniji transplacentarni krvni optok, smanjeni prijenos majčinih stresnih hormona i smanjenje prijevremenog otpuštanja placentarnog kortikotropnog hormona, što se dešava s nastupanjem poroda.

"Promatrajući veliki broj neuspjelih pokušaja smanjenja niske porođajne težine, kao i prijevremenih poroda, koji su poduzeti tijekom posljednjeg desetljeća," nastavljaju autori, "ovim radom smo po prvi puta osigurali preliminarne podatke koji podržavaju potencijalno jednostavnu intervenciju, osobito u Indiji, kako bi se poboljšao ishod trudnoće."
 

J Alter Com Med;11:237-244


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve