Zagađenje zraka utječe na rast fetusa
Povećanje zagađenja zraka tijekom trudnoće, osobito zagađenje zraka povezano s ispušnim plinovima automobila, povezano je s povišenim rizikom fetalnog zastoja u rastu. Prema istraživačima sa sveučilišta University of Medicine and Dentistry of New Jersey. Piscataway, neke od kasnih komplikacija u trudnoći čine fetus još osjetljivijim na ovaj neželjeni učinak.
U istraživanju ovog pitanja, američki znanstvenici su pretraživali banku podataka u New Jerseyu kako bi identificirali djecu porođenu iz jednoplodnih terminskih trudnoća u razdoblju između 1999. – 2003. godine. Rezultati ovog istraživanja objavljeni su on-line u znanstvenom časopisu Journal of Epidemiology and Community Health.
Iz istraživanja su isključeni podatci s nepotpunom dokumentacijom ili ako je prebivalište majke bilo udaljeno više od 10 km od najbliže mjerne postaje Agencije za zaštitu okoliša. Ukupan broj porođaja u navedenom razdoblju nakon ove korekcije iznosio je 199.221, od čega je 8% porođaja klasificirano kao "niska porođajna težina", dok je 2% porođaja klasificirano kao "veoma niska porođajna težina".
Analiza je pokazala da pri svakom prosječnom porastu zagađenja od 4 g/m tvari čestica < 2.5 m visine tijekom prvog i drugog tromjesečja trudnoće, rizik niske porođajne težine raste više nego četverostruko. Sličan, ali ne i statistički značajan trend uočen je i u skupini novorođenčadi vrlo niske porođajne težine.
Povezanost koncentracije dušičnog dioksida s porođajnom težinom ukazuje da "emisija ovog plina uvjetovana prometom tijekom rane i kasne trudnoće predstavlja jedan od čimbenika koji utječu na rast fetusa kod trudnica s prebivalištem u blizine autoputa," navode znanstvenici.
Autori navode, da je dodatni rizik za trudnice s abrupcijom posteljice ili prijevremenim prsnućem vodenjaka, premda ne statistički značajan, povišen i do pet puta. Stoga, "trudnice kod kojih se javljaju komplikacije tijekom trudnoće ... mogu predstavljati skupinu trudnica osobito osjetljivih na porast zagađenja zraka."
J Epidemiol Community Health 2009.
dr. Vesna Harni