Datum zadnje izmjene: 08. 04. 2024.

Prema podacima objavljenim u znanstvenom časopisu "Morbidity and Mortality Weekly Report," stopa oboljelosti od sifilisa kontinuirano raste. Stopa oboljelosti je najveća kod muških afroamerikanaca i muškaraca koji imaju odnose sa muškarcima ("men who have sex with men"), dok u zadnje vrijeme raste broj oboljelih kod latinoameričkih muškaraca i bijelaca. U državnom izvješću od 2013. godine je objavljena ukupna stopa od 5.3 slučajeva primarnog i sekundarnog sifilisa na 100,000 stanovnika, što je dvostruko više od najniže stope od 2.1 u 2000.godini, izvjestili su dr. Monica E. patton i suradnici (Epidemic Intelligence Service officer at the Centers for Disease Control and Prevention, Atlanta, Georgia).

Trend povećanja je najveći kod homoseksualaca. Između 2005. do 2013. godine stopa primarnog i sekundarnog sifilisa kod muškaraca svih starosnih dobi i rase/etničke pripadnosti se udvostručila, povećavajući se od 5.1 slučajeva na 100,000 stanovnika na 9.8 u 2013. godini. U to vrijeme, muškarci su činili 91.1% od svih oboljelih u SAD. Stopa primarnog i sekundarnog se stabilizirala između 2009. i 2010.godine ali je porasla od 2011.godine, najviše kod homoseksualaca koji su u najvećem broju slučajeva sudjelovali u broju oboljelih od primarnog ili sekundarnog sifilisa između 2009. i 2012. godine. Sifilis tako sada poprima razmjere epidemije kod homoseksualaca jer se u toj skupini najviše povećava broj oboljelih, napisali su autori.

Kod žena je stopa sifilisa između 2005. i 2008. godine rasla, da bi zatim padala od 2009. do 2013. godine, s trendom koji je varirao između rasnih/etničkih grupa.

Kliničari bi trebali provoditi skrining i prepoznati znakove sifilisa

Doktor Patton i suradnici su upozorili medicinske radnike da moraju biti svjesni ponovnog povećanja oboljelih od sifilisa te da moraju znati prepoznati znakove i simptome sifilisa. Također su preporučili procjenu rizika i skrining na sifilis serološkim testovima barem jednom godišnje kod svih seksualno aktivnih homoseksualaca, koristeći daljnu dijagnostiku kad god to bude potrebno. Homoseksualci koji imaju više partnera ili nepoznate seksualne partnere bi morali ući u skrining u intervalu od 3 do 6 mjeseca.

Povećanje incidencije sifilisa kod homoseksualaca ima velike javnozdravstvene posljedice jer sifilis i ponašanje zaraženih često povećavaju rizik za oboljenje i prijenos HIV-a. Stopa koinfekcije HIV-om kod homoseksualaca zaraženih primarnim i sekundarnim sifilisom iznosi 50% do 70%. Zaključak je autora da prevencija sifilisa kod homoseksualaca svih rasa/etničkih skupina mora biti spovodena uključujući:

  1. poticanje nerizičnog seksualnog ponašanja (npr. smanjenjem broja seksualnih partnera koristeći kondome te poticanjem na monogamne veze između partnera koji su negativni na seksualno prenosive bolesti)
  2. podizanje opće svijesti o sifilisu i postojanju skrininga na sifilis kao što postoji svijest o skriningu na gonoreju, klamidiju i HIV infekciju
  3. identificiranje i liječenje seksualnih partnera.


"Isto tako, mora se nastaviti prevencija i liječenje sifilisa kod heteroseksualnih muškaraca. Kod žena se ne smije zanemariti kongenitalni sifilis", navode autori.

 


Morb Mortal Wkly Rep. 2014;63:402-406.

Poliklinika Harni
  Novosti - Sve