Datum zadnje izmjene: 16. 01. 2020.


Stara poslovica da se u stranom krevetu spava s jednim otvorenim okom, možda i nije tako daleko od istine. Novo istraživanje ukazuje da polovina mozga ostaje budna tijekom prve noći spavanja na na novom mjestu.

Tijekom tri eksperimenta kod 35 mlađih, zdravih volontera, istraživači su mjerili aktivnost mozga tijekom dvije uzastopne noći za vrijeme spavanja. Stalan nalaz bio je nalaz povećane aktivnosti lijeve strane mozga u odnosu na desnu stranu tijekom prve noći, osobito tijekom dubokog sna.

"Kada spavate na novom mjestu prvi puta, dio jedne strane mozga ostaje budan u svrhu nadzora, pa je olakšano brže buđenje u slučaju potrebe," rekao je autor studije Yuka Sasaki sa Sveučilišta Brown.

I dok ovo može biti loša vijest za poslovne ljude koji redovito putuju, to i nije tako loše z aljude koji putuj na dulje vrijeme, dodao je Sasaki.

"Učestala putovanja mogu voditi nemirnom snu," rekao je Sasaki. "Ali ako na istom mjestu ostaje nekoliko dana, spavanje će se uravnotežiti." Kako bi istražili utjecaj stranog mjesta na spavanje, Sasaki i kolege su proveli seriju laboratorijskih testova na svojim ispitanicima.

Prilikom stimulacije lijeve hemisfere iregularnim zvučnim signalom upućenim prema desnom uhu tijekom dubokog sna za vrijeme prve noći, registrirana je statistički značajno veća, brza i snažnija reakcija buđenja, nego ako bi zvučni signal bio upućen u lijevo uho i stimulirana desna hemisfera.

U drugim fazama spavanja tijekom prve noći, i uporabom drugih testova, nije nađena razlika u budnosti ili aktivnosti između dvije hemisfere mozga, objavili su znanstvenici u časopisu "Curent Biology".

Tijekom druge noći, nije nađena nikakova razlika u testnoj reakciji između lijeve i desne hemisfere, čak niti tijekom dubokog spavanja.

Ovo ukazuje da postoji specifičan učinak samo prve noći u jednoj hemisferi mozga tijekom dubokog sna, zaključili su autori. Način na koji su ispitanici reagirali na laboratorijske testove tijekom spavanja ukazuju na potencijal visoke budnosti mozga u smislu detekcije opasnosti tijekom spavanja prve noći u nepoznatom okružju.

Kod nekih ptica je nađeno i literarno opisano da spavaju s jednim otovrenim okom i budnom jednom stranom mozga kada se nalaze u opasnoj situaciji, a sličen osobitne imaju i neki morski sisavci, naveli su autori.

Ograničenje novog istraživanja je da se fokusiralo na zdravim volonterima, što znači da se rezultati ne mogu primijeniti na osobe koje pate od nesanice ili imaju probleme sa spavanjem, zabilježili su autori.

I dok je moguće da ovi rezultati mogu objasniti loš san kod čestih putnika, studija nije bila osmišljenja da testira javlja li se "učinak prve noći" kod ljudi koji često putuju svaki puta kada su na putu, rekao je Patrick Finan, psihijatar sa Sveučilišta John Hopkins u Baltimoru.

"Moguć je, na primjer, da se česti putnici adaptiraju na ovaj "učinak prve noći" tijekom vremena," rekao je Finan, koji nije bio uključen u istraživanje.

"Bilo koja klinička implikacija bila bi spekulatine naravi, u ovom trenutku," dodao je Finan. "Međutim, razina specifičnosti omogućuje da ova analiza postane prvi važan korak u razumijevanju osoba koje bi imale rizik insomnije i poremećaja spavanja, što se misli da kod mnogih pacijenata potječe zbog kroničnog poremećaja spavanja."

 

SOURCE: http://bit.ly/1wE10JV
Current Biol 2016.



Dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve