Datum zadnje izmjene: 21. 03. 2025.

Profilaktička dnevna doza aspirina od 162 mg nije pokazala značajnu razliku u ishodima preeklampsije u usporedbi s dnevnom dozom od 81 mg kod trudnica s povećanim rizikom od preeklampsije, prema rezultatima ispitivanja predstavljenim na godišnjem sastanku Društva za maternalno-fetalnu medicinu (SMFM) 2025.

„Naše ispitivanje sugerira da veća doza aspirina ne mora nužno biti učinkovitija za prevenciju preeklampsije kod populacije s visokim rizikom, s potencijalom za povećanje nuspojava poput krvarenja tijekom trudnoće,“ rekla je dr. Amrin Khander, docentica ginekologije i opstetricije na Weill Cornell Medicine u New Yorku, za Medscape Medical News. „Ohrabrujuće je što su ukupni maternalni i neonatalni ishodi isti kod onih koje odluče uzimati 162 mg. Potrebna su daljnja istraživanja kako bi se potvrdilo je li 162 mg korisnije za višestruke trudnoće.“

Iako je poznato da niska doza aspirina jedina djeluje kao profilaksa za preeklampsiju—smanjujući rizik do 60%—još uvijek nije jasno koja je optimalna doza. Budući da je jedina lako dostupna doza za potrošače u SAD-u 81 mg, Khander i kolege testirali su zaštitne učinke 81 mg i dvostruko veće doze, 162 mg.

 

Metodologija ispitivanja

Istraživači su proveli prospektivno, randomizirano, otvoreno pragmatično ispitivanje na kampusima New York Presbyterian-Weill Cornell u Manhattanu i Queensu od siječnja 2020. do kolovoza 2023. Primarni ishod, incidencija prijevremene preeklampsije (< 37 tjedana) ili terminske preeklampsije s teškim simptomima, procjenjivali su istraživači koji nisu znali kojoj skupini liječenja pripadaju pacijentice, rekla je Khander.

Sekundarni ishodi uključivali su upitnik o pridržavanju terapije i vremenu razvoja preeklampsije, kao i spontani gubitak trudnoće, gestacijsku dob pri porodu, gubitak krvi tijekom poroda, stope transfuzije krvi, prijem majki na intenzivnu njegu, prijem novorođenčadi na neonatologiju i duljinu boravka u bolnici.

 

Sudionice ispitivanja

U ispitivanju je sudjelovalo 369 trudnica u najmanje 16. tjednu trudnoće koje su imale jedan od sljedećih čimbenika rizika: prethodnu povijest preeklampsije, pregestacijski dijabetes tipa 1 ili 2, postojeću hipertenziju, bolest bubrega, autoimunu bolest ili višestruku trudnoću. Ispitanice s značajnim fetalnim malformacijama otkrivenim ultrazvukom u 11-13 tjednu, kao i one s kontraindikacijama za aspirin ili planovima poroda izvan bolničkog sustava, bile su isključene.

Prosječna dob sudionica bila je 35 godina, s prosječno jednom prethodnom trudnoćom. Pregravidni indeks tjelesne mase (BMI) bio je 28 u skupini koja je primala 162 mg aspirina i 26 u skupini s 81 mg. U obje skupine bio je sličan udio komorbiditeta, pri čemu su najčešći bili povijest preeklampsije (35% i 34%) i kronična hipertenzija (41% i 33%).

Većina sudionica imala je komercijalno zdravstveno osiguranje, dok je nešto više od četvrtine u svakoj skupini bilo na Medicaid osiguranju. Više od polovice sudionica bile su Azijatkinje, crnkinje ili multirasne žene, dok je 41% bijelkinja bilo u skupini s 162 mg, a 32% u skupini s 81 mg. Oko četvrtina sudionica u skupini s 162 mg (24%) i 18% u skupini s 81 mg bile su Hispanke ili Latinoamerikanke.

 

Rezultati ispitivanja

Nakon randomizacije, sudionice su uzimale jednu (n = 183) ili dvije (n = 186) tablete aspirina od 81 mg dnevno do poroda ili prema uputama svog ginekologa. Prijevremena preeklampsija ili preeklampsija s teškim simptomima pojavila se kod 13% žena koje su uzimale 162 mg i kod 14% onih koje su uzimale 81 mg (P = 0,7).

Analiza podskupina prema komorbiditetima pokazala je da je jedino kod trudnica s višestrukim trudnoćama došlo do značajne razlike, s nižim rizikom od preeklampsije kod onih koje su uzimale 162 mg (omjer izgleda, 0,2; 95% CI, 0-0,9). Devetnaest posto trudnica u skupini s 81 mg i 13% u skupini s 162 mg imalo je višestruke trudnoće.

„S obzirom na fiziološki povećan volumen posteljice u višestrukim trudnoćama ili razvoj dvije posteljice u dikorionskim trudnoćama, viša doza aspirina u ovoj populaciji ima smisla,“ rekla je Khander. Međutim, za one s prethodnom preeklampsijom interval pouzdanosti bio je širok, što sugerira da možda nema razlike ili postoji samo mala razlika između skupina. „Nalazi iz analiza podskupina trebaju se smatrati preliminarnima, a potrebna su daljnja istraživanja kako bi se ovi nalazi potvrdili,“ dodala je.

 

Dodatni nalazi i komentari stručnjaka

Dr. Dawnette Lewis, direktorica Centra za maternalno zdravlje na Northwell Health u New Yorku, izjavila je za Medscape Medical News kako bi voljela vidjeti više informacija o stopama prijevremene preeklampsije u svakoj skupini.

„Postoje prethodno objavljene dobro dizajnirane studije koje su pokazale koristi niske doze aspirina u smanjenju rizika od prijevremene preeklampsije,“ rekla je Lewis. „Zanimljivo je da ova studija pokušava utvrditi kako niska doza aspirina utječe na preeklampsiju kod pacijentica s postojećim zdravstvenim stanjima,“ ali studija nije bila dovoljno velika da bi mogla pouzdano odrediti taj učinak. Također ju je zanimalo analizirati rezultate prema težini i specifičnim zdravstvenim stanjima kako bi se utvrdilo koja stanja povećavaju rizik od preeklampsije.

Stope pridržavanja terapiji bile su slične u obje skupine na tri vremenske točke trudnoće, u rasponu od 88% do 92%. Novorođenčad u skupini s 162 mg imala su značajno nižu porođajnu težinu (2950 g) u usporedbi s onima u skupini s 81 mg (3204 g; P = 0,01), ali ta razlika nije bila klinički značajna, rekla je Khander.

Također, trudnice u skupini s 81 mg imale su blago produljenu gestacijsku dob (38,1 tjedan) u usporedbi s onima u skupini s 162 mg (37,7 tjedana; P = 0,05). Nije bilo drugih značajnih razlika u sekundarnim ishodima.

Opća stopa nuspojava, definirana kao neplanirani kontakti s zdravstvenim sustavom, bila je veća u skupini s 162 mg (21%) u usporedbi sa skupinom s 81 mg (12%; P = 0,02), iako nije bilo značajnih razlika u vrstama nuspojava.

„One koje su uzimale 162 mg bile su sklonije epizodama krvarenja i hitnim pregledima zbog praćenja fetalnog srčanog ritma ili povišenog krvnog tlaka, ali razlika nije bila značajna,“ rekla je Khander sudionicima.

Iako su prethodne meta-analize sugerirale da je doza aspirina > 100 mg učinkovitija za zaštitu od preeklampsije, Khander je postavila pitanje je li njihova populacija imala dovoljno visok rizik. No, napomenula je da su privremeni rezultati podržali njihova očekivanja o stopama preeklampsije i dodala da je „većina sudionica vjerojatno imala više čimbenika rizika za primjenu niske doze aspirina, s obzirom na njihovu srednju dob i pregravidni BMI.“

Iako je ovo istraživanje provedeno u stvarnim uvjetima i bilo je relativno veliko i raznoliko, s visokim pridržavanjem terapiji, ograničenja uključuju otvoreni dizajn studije, malu geografsku raznolikost i visok udio komercijalno osiguranih pacijentica.

 

No Difference in Preeclampsia Risk With One vs Two Doses of 81 mg Aspirin - Medscape - February 05, 2025.

Dr. Vesna Harni powered by AI Chat GPT 4,0

Povezane teme