Datum zadnje izmjene: 24. 04. 2024.

Poznato je da je tjelesna aktivnost umjerenog intenziteta tijekom trudnoće sigurna za majku i fetus, ali smanjuje li rizik od medicinskih komplikacija? Novi ažurirani pregled sažima podatke, uključujući sedam meta-analiza, koje utvrđuju da prenatalna tjelovježba sprječava hipertenzivne poremećaje u trudnoći (HDP), uključujući gestacijski dijabetes melitus (GDM). Ovo su najčešće medicinske komplikacije trudnoće, koje pogađaju do 15% trudnica.

Ovaj pregledni članak pretraživao je baze podataka MEDLINE i Web of Science radi nedavnih studija (2004.-2022.) o utjecaju prenatalne tjelesne aktivnosti na poremećaje hipertenzije u trudnoći ili gestacijski dijabetes melitus. Pretraživanje je dalo 11 studija za pregled, od kojih su sedam bile meta-analize, a ostatak su bile prospektivne kohorte ili randomizirana ispitivanja.

Zaključci:

  • Jedna od najopsežnijih meta-analiza, od oko 2500 sudionika u sedam studija, otkrila je da žene koje su randomizirane za aerobne vježbe u trajanju od 30-60 minuta dva do sedam puta tjedno (u usporedbi sa sjedećim aktivnostima) imaju značajno manju incidenciju poremećaji hipertenzije u trudnoći (5,9% prema 8,5%; relativni rizik, 0,70).
  • Dokazi za specifično smanjenje preeklampsije (jedan od HDP-ova) ukazuju na dobrobit tjelesne aktivnosti u šest studija slučaja kontrole (23% smanjenje rizika, tj. omjer izgleda [OR], 0,77) i jednoj randomiziranoj studiji (šesterostruko poboljšanje, tj. , ILI, 6.34), ali nema koristi u prospektivnim kohortnim studijama.
  • Studije pokazuju oko 50% smanjenja GDM-a (još jednog od poremećaja hipertenzije u trudnoći) s tjelesnom aktivnošću tijekom trudnoće i do 76% smanjenja gestacijskog dijabetesa melitusa s intenzivnijom tjelesnom aktivnošću (≥ 4,2 h/tjedno). Zasebno, tjelesna aktivnost i prije i tijekom trudnoće pokazala je 69% manji rizik za GDM.
  • Visoko rizične žene (npr. trudnice koje su pretile) imale su koristi od tjelesne aktivnosti tijekom trudnoće sa smanjenjem gestacijskog dijabetes melitusa od 31% (relativni rizik, 0,69).Sve su dokazi za izlučivanje protuupalnih adipokina izazvano vježbanjem i smanjenje proupalnih citokina kao fiziološke osnove za objašnjenje kako tjelesna aktivnost može smanjiti rizik od poremećaja hipertenzije u trudnoći i gestacijskog dijabetes melitusa.

 

Autori su zaključili: "Liječnici bi trebali poticati žene na aktivniji način života tijekom trudnoće. Dodatno, ženama s povišenim BMI-om preporučljivo je održavati uravnoteženu prehranu tijekom razdoblja prije začeća i održavati dobru razinu tjelesne aktivnosti tijekom trudnoće."

 

Prenatal Exercise Cuts Common Pregnancy Complications - Medscape - April 23, 2024.

dr. Vesna Harni

Povezane teme