Stope ponovnog prijema zbog hipertenzije nakon poroda ovisne o lijekovima
Pacijentice s hipertenzijom nakon poroda koje su na otpustu dobile nifedipin imale su 88% nižu stopu ponovnog prijema u bolnicu u usporedbi s onima koje su dobile labetalol, pokazalo je randomizirano kontrolirano ispitivanje predstavljeno na godišnjem sastanku Društva za fetalnu i maternalnu medicinu.
Prema podacima koje je predstavio dr. Todd Lovgren iz Ženske bolnice i Perinatalnog centra Nebraska Methodist u Omahi, samo 1,2% pacijentica koje su uzimale nifedipin ponovno je primljeno u bolnicu, u usporedbi s 8,1% onih koje su uzimale labetalol (prilagođeni omjer izgleda [aOR] = 0,12; 95% CI, 0,026-0,57). Potrebno je liječiti 14,6 pacijentica nifedipinom kako bi se izbjegao jedan ponovni prijem.
„Nifedipin bi trebao biti lijek prvog izbora za liječenje hipertenzije nakon poroda“, izjavio je Lovgren sudionicima sastanka, dodajući da će sada biti važno identificirati i druge antihipertenzive za postporođajno razdoblje.
„Ono što ovo znači za Sjedinjene Države jest da bi, ako premjestimo labetalol kao lijek drugog ili trećeg izbora i ako se čak polovica tog 90% smanjenja ponovnog prijema poveže sa smanjenjem smrtnosti majki, mogli značajno utjecati na stopu smrtnosti majki u SAD-u,“ rekao je Lovgren za Medscape Medical News.
„Godinama smo zanemarivali žene pod pretpostavkom da ih porod liječi od preeklampsije i hipertenzije,“ rekao je Lovgren. Od 6% smrtnih slučajeva majki uzrokovanih isključivo preeklampsijom, oko dvije trećine događa se nakon poroda. „A ipak, gotovo da nismo provodili istraživanja u postporođajnom razdoblju.“
Plan poboljšanja kvalitete u Lovgrenovoj bolnici sugerirao je da bi normalan krvni tlak na otpustu i propisivanje antihipertenziva na otpustu mogli smanjiti rizik od ponovnog prijema. Međutim, opservacijsko istraživanje otkrilo je da hipertenzija prije otpusta, čak i uz lijekove, povećava rizik od ponovnog prijema, dok propisivanje lijekova na otpustu nije imalo utjecaj na rizik od ponovnog prijema. Budući da lijekovi, neodređeni, nisu smanjili rizik za cijelu skupinu, tim je posumnjao da nifedipin i labetalol možda nose različite rizike ponovnog prijema.
U sljedećem opservacijskom istraživanju, Lovgren je usporedio stope ponovnog prijema za ove lijekove s pacijenticama koje nisu uzimale lijekove i otkrio znatno veći rizik od ponovnog prijema kod labetalola (aOR, 1,94) i manji rizik kod nifedipina (aOR, 0,35).
Za trenutno randomizirano kontrolirano ispitivanje, istraživači su uključili 323 pacijentice starije od 18 godina koje su imale dva povišena očitanja krvnog tlaka u razmaku od najmanje 4 sata i nisu imale bradikardiju ili tahikardiju. Zatim je 161 pacijentica nasumično dobila 200 mg labetalola svakih 8 sati, dok je 162 pacijentica dobila 30 mg nifedipina dvaput dnevno.
Primarni ishod bilo je ponovno primanje u bolnicu unutar 6 tjedana nakon poroda zbog komplikacija povezanih s hipertenzijom, uključujući infarkt miokarda, cerebrovaskularni incident, kongestivno zatajenje srca, HELLP sindrom, eklampsiju ili preeklampsiju s teškim simptomima (najmanje 160 mm Hg sistoličkog ili 110 mm Hg dijastoličkog tlaka).
Pacijentice su bile prosječne dobi od 31 godinu, uglavnom ne-hispanskog bijelog podrijetla (90,1%), sa sličnim indeksom tjelesne mase (BMI; 35,3 kod labetalola i 37 kod nifedipina). Skupina koja je uzimala nifedipin rodila je u prosjeku u 37. tjednu trudnoće, dok je skupina koja je uzimala labetalol rodila u 38. tjednu. Većina pacijentica imala je privatno osiguranje (87%-88%) i vaginalni porod (60%-61%). Pacijentice u skupini labetalola imale su značajno više slučajeva kronične hipertenzije (10,6% prema 4,3%, P = .033), ali stope preeklampsije, teške hipertenzije ili drugih lijekova nisu se značajno razlikovale.
Ovi rezultati podržavaju nalaze sustavnog pregleda objavljenog u ovomjesečnom broju O&G Open, koji je uključivao tri retrospektivne kohortne studije i dva randomizirana kontrolirana ispitivanja u kojima su uspoređivane pacijentice kojima je propisan nifedipin ili labetalol nakon poroda. Kod 30.950 pacijentica s postporođajnom hipertenzijom, 39,6% je dobilo nifedipin, a 60,5% labetalol između siječnja 2006. i prosinca 2022.
Stopa ponovnog prijema zbog postporođajne hipertenzije iznosila je 2,4% kod pacijentica koje su primale nifedipin, u usporedbi sa 6,5% kod onih koje su primale labetalol. „Osim toga, većina pacijentica liječenih blokatorom kalcijevih kanala brže je postigla kontrolu krvnog tlaka nego one liječene labetalolom,“ izvijestili su dr. Courtney Y. Wang s Baylor College of Medicine u Houstonu i njezini kolege.
Dr. Diana S. Wolfe, MPH, direktorica opstetricije u Zajedničkom programu za fetalnu i maternalnu kardiologiju i profesorica na Montefiore Einsteinu, izjavila je za Medscape Medical News: „Procardia [nifedipin] je već izbor broj jedan,“ ali „postoje pacijentice koje imaju nuspojave poput glavobolje i vrtoglavice.“
Naglasila je važnost kućnog mjerenja krvnog tlaka nakon poroda tijekom prvih 12 tjedana „jer dolazi do trenutnih fizioloških promjena koje smanjuju potrebu za kontrolom krvnog tlaka.“ Wolfe, koja nije sudjelovala u studiji, također je napomenula da zbunjujući faktori, poput drugih komorbiditeta, pridržavanja terapije, BMI-a i pristupa zdravstvenoj skrbi, mogu utjecati na izbor lijekova.
Iako je prednost ove studije njena opća primjenjivost, koristila je zamjenske mjere – propisivanje lijekova na otpustu umjesto procjene stvarnog pridržavanja terapije i stope ponovnog prijema umjesto smrtnosti – te je prerano završena jer je premašila sigurnosni prag Odbora za nadzor sigurnosti podataka.
Lovgren je izjavio kako se nada da će rezultati njegove studije motivirati druge istraživače da temeljito istraže sve druge antihipertenzive koji bi mogli biti korisni u liječenju hipertenzije nakon poroda.
„Mislim da će sljedećih pet godina apsolutno revolucionirati postporođajnu skrb,“ rekao je. „Nadam se da ću za deset godina moći pogledati grafikon i vidjeti gdje se smrtnost majki poboljšala u našoj zemlji u pet godina nakon 2025., kako budemo počeli bolje brinuti o ženama u postporođajnom razdoblju.“
Postpartum Readmission Rate for Hypertension Substantially Lower With Nifedipine Than With Labetalol
Dr. Vesna Harni powered by AI Chat GPT 4,0