Datum zadnje izmjene: 03. 10. 2024.

Mnoge žene se suočavaju s promjenama na svojim intimnim dijelovima nakon poroda, ozljeda ili starenja. Operativni zahvati kao što su perineoplastika i vaginoplastika imaju ključnu ulogu u rekonstrukciji i funkcionalnom oporavku ženskih genitalnih struktura, osobito nakon ozljeda uzrokovanih porodom ili u slučajevima prolapsa zdjeličnih organa. Suvremene kirurške tehnike usmjerene su na poboljšanje anatomskih, funkcionalnih i estetskih aspekata perineuma, vagine i vulve, uz poseban naglasak na očuvanje rektovaginalne fascije.

Perineoplastika je kirurški zahvat koji obnavlja i zateže područje perineuma (područje između vagine i anusa), dok vaginoplastika obuhvaća rekonstrukciju unutarnjih dijelova vagine. Ova dva zahvata često idu ruku pod ruku kako bi se ženama vratila udobnost, funkcionalnost i izgled njihovih intimnih dijelova nakon traume, ozljeda ili starenja.

Korekcija sva tri prstena vulve

Kirurški pristup u vaginoplastici i perineoplastici uključuje detaljnu analizu sva tri prstena vulve, budući da svaki od njih ima specifične anatomske i funkcionalne karakteristike. Vanjski prsten, koji obuhvaća mons pubis, labia majora i perineum, predstavlja vanjski sloj vulve i zahtijeva pažljivu rekonstrukciju kako bi se osigurala harmonija s unutarnjim slojevima. Srednji prsten, koji uključuje prednju i stražnju vaginalnu komisuru, labia minora i interlabijalne sulkuse, zahtijeva finu kiruršku tehniku kako bi se obnovila struktura i funkcija ovih dijelova. Unutrašnji prsten, koji uključuje vaginalni introitus i unutrašnjost vagine, ima ključnu ulogu u održavanju pravilne funkcije vaginalnog otvora i dubinskih slojeva vulve.

Da bi se operacija izvela uspješno, kirurg mora razumjeti kako pravilno ispraviti sva tri "prstena" vulve. Ove zone su ključne jer svaka ima svoju funkcionalnost i estetsku ulogu. Tehniku vulvoskopiranja prema tri prstena osmislila je i objavila dr. Vesna Harni u svjetskoj literaturi, 2015. godine.

Rekonstrukcija rektovaginalne fascije

Rektovaginalna fascija, struktura koja odvaja vaginu od rektuma, često je zahvaćena tijekom poroda, a njezina disfunkcija može dovesti do prolapsa zdjeličnih organa ili rektovaginalnih fistula. Tijekom vaginoplastike i perineoplastike, posebna pažnja posvećuje se jačanju ove fascije kako bi se spriječile ozbiljne komplikacije i osigurala dugotrajna stabilnost zdjeličnog dna.

Tehnička izvedba zahvata

Kirurški zahvat perineoplastike i vaginoplastike započinje procjenom stanja sva tri prstena vulve. Rekonstrukcija prvog prstena uključuje zatezanje i oblikovanje vanjskih struktura, s posebnim naglaskom na perineum. Drugi prsten zahtijeva detaljnu korekciju kako bi se osigurala simetrija i funkcionalnost labia minora te interlabijalnih sulkusa. Treći prsten, koji uključuje vaginalni otvor, zahtijeva preciznu rekonstrukciju kako bi se osigurala pravilna funkcija, a često se kombinira s rekonstrukcijom rektovaginalne fascije radi sprječavanja prolapsa ili fistula.

Operativni zahvat koji uključuje korekciju sva tri prstena vulve i rekonstrukciju rektovaginalne fascije složen je, ali učinkovit pristup koji ženama omogućava ne samo estetsko poboljšanje, već i funkcionalni oporavak zdjeličnog dna. Suvremene tehnike osiguravaju dugotrajne rezultate i značajno poboljšavaju kvalitetu života pacijentica.

Što možete očekivati nakon operacije?

Nakon zahvata, mnoge žene osjećaju poboljšanje ne samo u izgledu svojih intimnih dijelova, već i u funkcionalnosti. To znači da se može smanjiti osjećaj nelagode, bol tijekom spolnih odnosa ili problemi s inkontinencijom. Oporavak traje nekoliko tjedana, no većina žena izvješćuje o značajnom poboljšanju kvalitete života nakon operacije.

Ovi zahvati ne samo da pomažu ženama da se osjećaju ugodnije u vlastitom tijelu, već im pružaju priliku da ponovno uživaju u svakodnevnim aktivnostima bez nelagode. Ako razmišljate o ovakvom zahvatu, važno je konzultirati se s liječnikom kako biste dobili personalizirane informacije i odlučili što je najbolje za vas.

 

 

Dr. Vesna Harni

Povezane teme