Njega i cijeljenje rane nakon operacije perineoplastike i vaginoplastike
Operacija perineoplastike i vaginoplastike važan je korak za mnoge žene koje žele poboljšati funkcionalnost i izgled svojih intimnih dijelova nakon poroda, ozljeda ili zbog drugih razloga. No, nakon uspješno obavljene operacije, ključni dio oporavka je pravilna njega i cijeljenje rane. U ovom članku saznat ćete koje su preporuke i savjeti za brži oporavak te kako smanjiti nelagodu i ubrzati cijeljenje.
1. Pravilna higijena – ključ brzog oporavka
Nakon operacije, izuzetno je važno održavati područje perineuma i vagine čistim kako bi se izbjegla infekcija. Liječnik će vam dati upute o tome kako i kada čistiti ranu, ali općenito se preporučuje nježno tapkanje područja antibiotskom masti i toplim baby uljem nekoliko puta dnevno, osobito nakon mokrenja ili velike nužde. Izbjegavajte snažno trljanje područja – nježno tapkajte ručnikom dok se ne osuši, kao i uporabu vode nakon laserskog zahvata jer dodir s mlakomvodom izaziva osjećaj pečenja.
2. Izbjegavanje naprezanja i odmaranje
Tijekom prvih nekoliko tjedana nakon operacije, važno je izbjegavati aktivnosti koje bi mogle izazvati naprezanje perinealnog i vaginalnog područja. To uključuje dizanje teških predmeta, naporno vježbanje ili naprezanje prilikom odlaska na zahod. Odmorite se što više kako bi tijelo imalo dovoljno vremena za regeneraciju.
3. Korištenje hladnih obloga za smanjenje otekline
Otekline su normalan dio oporavka nakon operacije, a možete ih ublažiti korištenjem hladnih obloga. Primjena hladnih obloga na perineum nekoliko puta dnevno može pomoći u smanjenju oteklina i nelagode. Svakako koristite čist uložak i pazite da hladni oblozi ne budu prehladni kako ne biste dodatno iritirali kožu.
Kalte Quark Umschläge*su hladni oblozi napravljeni od kvarka (posni svježi sir), koji se tradicionalno koriste u njemačkoj i austrijskoj narodnoj medicini za ublažavanje bolova, upala i oteklina. Kvark je bogat proteinima i hladi, što ga čini učinkovitim za smanjenje upale i ublažavanje iritacija kože ili mišića.
Kako se koriste:
- Hladni kvark (izvađen iz hladnjaka) se stavlja direktno na kožu ili se stavlja na platnenu krpu koja se potom prisloni na bolno ili upaljeno mjesto.
- Ovi oblozi se najčešće koriste kod upala zglobova, sportskih ozljeda, bolova u mišićima, ali i za ublažavanje upala grla ili bronhitisa kada se nanose na vrat.
Kvark oblozi djeluju zbog svoje sposobnosti da hlade i umiruju zahvaćeno područje, a prirodni mliječni sastoj kvarka navodno pomažu u ubrzanju oporavka upaljenog tkiva. Kvark se može izmutiti s prirodnim jopgurtom kako bi se smjesa bila žitkija i uklošci se mogli lakše natapati u smjesu.
4. Kontrola boli i nelagode
Tijekom prvih nekoliko dana do tjedana nakon operacije, moguće je da ćete osjećati bol ili nelagodu. Liječnik će vam najvjerojatnije propisati lijekove protiv bolova, a možete koristiti i bezreceptne lijekove poput ibuprofena ili paracetamola. Važno je slijediti upute liječnika i uzimati lijekove na način koji je preporučen kako biste održali bol pod kontrolom. Izbjegavajte protuupalne lijekove koji sadrže aspirin jer oni mogu povećati rizik od krvarenja.
5. Nošenje udobnog donjeg rublja
Kako biste smanjili iritaciju i omogućili rani da se pravilno cijeli, nosite udobno, pamučno donje rublje koje ne pritišće područje perineuma. Preusko ili sintetičko donje rublje može iritirati osjetljivu kožu i usporiti oporavak. Pokušajte izbjegavati nošenje tampona i intimnih uložaka tijekom prvih nekoliko tjedana kako ne biste iritirali područje operacije.
6. Redoviti pregledi kod liječnika
Jedan od najvažnijih dijelova vašeg oporavka su redoviti pregledi kod liječnika. Tijekom tih pregleda liječnik će pratiti napredak cijeljenja i provjeriti ima li znakova infekcije ili drugih komplikacija. Ako primijetite znakove poput pojačanog krvarenja, neugodan miris iz rane, intenzivnu bol ili groznicu, odmah se obratite liječniku.
7. Izbjegavanje spolnih odnosa i tjelesne aktivnosti
Nakon operacije, potrebno je suzdržavati se od spolnih odnosa barem 6 do 8 tjedana, ovisno o uputama vašeg liječnika. Seksualna aktivnost može previše naprezati tek oporavljenu vaginu i perineum te izazvati bol ili čak oštetiti kirurški zahvat. Također, treba izbjegavati intenzivnu tjelesnu aktivnost poput trčanja, skakanja ili vježbi koje uključuju naprezanje zdjeličnog dna.
8. Oporavak i fizikalna terapija
Nakon nekoliko tjedana oporavka, liječnik vam može preporučiti fizikalnu terapiju za jačanje zdjeličnog dna. Ova vrsta terapije može vam pomoći vratiti snagu mišićima zdjelice, što je važno za sprječavanje prolapsa zdjeličnih organa i inkontinencije. Važno je pratiti preporuke vašeg fizioterapeuta i polako povećavati intenzitet vježbi.
Njega i cijeljenje rane nakon perineoplastike i vaginoplastike zahtijevaju strpljenje i pažljivo pridržavanje medicinskih uputa. Pravilna higijena, kontrola boli, odmor i redoviti pregledi kod liječnika ključni su za uspješan oporavak. Slijedeći ove savjete, možete osigurati da cijeljenje ide glatko, a vi ćete se brzo vratiti svakodnevnim aktivnostima i uživati u rezultatima operacije.
Važno je biti pažljiv prema svom tijelu i ne žuriti s oporavkom. Svaka žena ima svoje vlastito vrijeme zacjeljivanja, stoga slušajte svoje tijelo i konzultirajte se s liječnikom ako imate bilo kakve nedoumice.
Dr. Vesna Harni