Datum zadnje izmjene: 17. 01. 2020.


Vestibularni poremećaji su česti i često teški u djece koja su tijekom prenatalnog života zaražena citomegalovirusom (CMV), navod izvješće kliničara iz Francuske.

"Skrining i praćenje vestibularnih poremećaja trebali bi biti uključeni u standardnu procjenu i praćenje od ove djece", rekla je Dr Natacha Teissier, iz Odjela za pedijatrijsku otorinolaringologiju, Bolnice Robert Debre u Parizu.

Kongenitalna CMV infekcija je vodeći infektivni uzrok neurološkog invaliditeta i gubitka senzoneuralnog sluha u djece, ali je (još uvijek) malo poznata učestalost i utjecaj CMV infekcije na nastanak vestibularnih poremećaja", objasnila je dr Teissier.

U istraživanju ove povezanosti, Dr. Teissier i njeni kolege analizirali su retrogradno dokumentaciju 52 djece s kongenitalnom CMV infekcijom i senzorineuralnim oštećenjem, a koja su prošla cjelovitu procjenu sluha i vestibularne funkcije. "Ova studija objavljuje podatke iz do sada, najveće skupine djece s procjenom vestibularnog sustava koja su prije rođenja zaražena CMV infekcijom", navodi Dr. Teissier.

Sva osim četvero djece (48 od 52 djece, 92,3%) su imala gubitak sluha i vestibularni poremećaji, navedeno je u internetskom izdanju časopisa "Pediatrics". Četrdeset sedmoro djece su imali kanalnu disfunkciju (90,4%), a 45 je imao otolitičku disfunkciju (86,5%).

Vestibularni poremećaji bili su "potpuni i obostrani u 33,3%, djelomični i obostrani u 43,7%, a djelomični i jednostrani u 22,9%", kažu istraživači. Serijske procjene u 14 djece pokazale su stabilnu vestibularnu funkciju kod pola malih pacijenata i pogoršanja tijekom vremena kod preostale sedmoro djece.

Kongenitalna CMV infekcija je imala značajno negativan utjecaj na sve faze razvoja posturomotornog razvitka, što je bilo u korelaciji s neurološkim i vestibularnim oštećenjem.

Dr Teissier zaključuje: "Liječnici bi morali učiniti probir na vestibularne poremećaje koji su česti u CMV. To je posebno važno u slučaju kašnjenja posturomotornog razvoja, koje može nastati zbog neuroloških oštećenja ili potpunog obostranog vestibularnog gubitka, i zahtijevaju ranu i prilagođenu fizikalnu terapiju kako bi se izbjegle dugoročne posljedice. "

"Potpuni obostrani vestibularni gubitak uzrokuje manju dinamičku oštrinu vida, gubitak percepcije gravitacije i prostorne orijentacije, što u nedostatku intervencije može dovesti do teškoća u učenju i izvođenju fine motoričke kontrole (krivo dijagnosticirane kao dispraksija)", zaključuju autori.

 

 

 

SOURCE: http://bit.ly/1EY3Ml0
Pediatrics 2015.



dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve