Datum zadnje izmjene: 14. 12. 2023.

5D ultrazvučna tehnologija označuje vrhunsku kvalitetu revolucionarnog ultrazvučnog sustava koji omogućuje novu dimenziju ultrazvučnih slika u svim otvorenim pitanjima kako u ginekologiji, tako i opstetriciji.

Nakon 2D i 3D ultrazvučnog prikaza, ultrazvučna tehnologija dobila je mogućnost promatranja slika u realnom vremenu, pa je vrijeme označeno četvrtom dimenzijom. Otuda, se uz pomoć 4D ultrazvuka prikazuju trodimenzionalni pokreti djeteta.

Kombinacija 5D ultrazvučne tehnologije s najvećom kvalitetom dijagnostičkog prikaza na LED monitoru i optimizacija softvera omogućuje slojevitu, dubinsku sliku u stvarnoj trećoj dimenziji koja se prati na trodimenzionalnom ekranu s 3D naočalama, a ovaj "postprocessing" i uporaba tehnologije označena je petom dimenzijom.

Uporabom 5D tehnologije, pored feto-realističnog prikaza kao jedne od najznačajnih karakteristika prikaza, u isto vrijeme je moguće sagledati ispitivani organ ili organski sustav iz različitih kutova, koji se vrlo često ne mogu dobiti standardnim ultrazvukom. Ovo se osobito korisnim pokazalo u procjeni središnjeg živčanog sustava u svjetlu epidemije Zika virusne infekcije, ali i kod sumnje na druge infekcije i abnormalnosti središnjeg živčanog sustava.

Ključne tehničke značajke 5D ultrazvuka obuhvaćaju:

• 5D ultrazvučnu tehnologiju koja pojednostavljuje tijek rada uz poboljšanje ponovljivosti, što omogućuje dosljedniju i uvjerljiviju kliničku procjenu.
  • Feto-realističan prikaz s visokom razlučivosti detalja i realnim dojmom dubine 3D anatomije.
  • Hibridni snop motora EVO optimizira 2D sliku za poboljšanje sive skale i kvalitete slike u boji. Ova napredna tehnologija omogućuje jasniju sliku, stabilniji i precizniji signal nego prethodni snop motora, i tako pomaže u poboljšanju dijagnostičke točnosti.
  • Smanjenje pjega u dinamičkom modusu rada 'SDMR' EVO za smanjenje buke i artefakata, poboljšanje kontrasta i rubova, čime se postiže jasnija slika veće razlučivosti.
  • 'S-Flow' je inovativna doppler tehnologija s većom osjetljivošću i prikazom najmanjih perifernih krvnih žila što omogućuje točnu dijagnozu kada je otkrivanje protoka krvi otežano.
  • Ultrazvučnu sondu koju čini jedan napredno dizajnirani kristal koji pruža odličnu prodornost i rezoluciju.
  • Širokokutnu vaginalnu sondu koja daje preglednost od 210° za praktično endovaginalno skeniranje.
  • Jedinstveni široki LED monitor visoke rezolucije koji osigurava vrhunske kutove gledanja, veću dubinu kontrasta i vrhunsku vizualizaciju boje.

5D ultrazvuk unosi i inovacije u WiFi prijenosu ultrazvučnih slika na mobitel pacijenta. Prijenos i pohranu slika na mobilnom uređaju omogućuje aplikacija 'Hello Mom' koja spada u aplikacije za pametne android telefone i besplatno se može instalirati preko Google trgovine.

Poliklinika Harni je prva zdravstvena ustanova u jugoistočnoj Europi u kojoj se 5D ultrazvuk koristi u proširenoj ginekološkoj i opstetričkoj dijagnostici.

Dr. Vesna Harni

5d5d ultrazvuk