Studija pokazuje veća oštećenja mozga kod Zika infekcije
Nova studija pokazuje detaljno koju vrstu oštećenja u razvoju mozga može učiniti Zika infekcija, oštećenja koja idu i dalje od mikrocefalije. Izbijanje infekcije Zika virusom je prvi put otkriveno prošle godine u Brazilu, gdje je virus bio povezan s više od 1,800 slučajeva mikrocefalije. Prethodna istraživanja su pokazala da Zika virus napada neuralne progenitorne stanice - vrstu matičnih stanica koje se razvijaju u različite vrste živčanih ili moždanih stanica.
Najnovija istraživanja su objavljena u časopisu 'Radiology' a temeljena su na slikama i obdukciji 17 novorođenčadi i fetusa kod kojih je potvrđena Zika infekcija u 'Instituto de Pesquisa' u Campina Grande, država Paraiba u sjeveroistočnom Brazilu, gdje je infekcija bila osobito teška. Studija je također uključila izvješća od 28 fetusa ili novorođenčeta s moždanim anomalijama gdje je postojala sumnja da su majke bile bile zaražene Zika virusom tijekom trudnoće. Gotovo sve bebe u svakoj grupi su imale ventrikulomegaliju, stanje u kojem su proširene moždane komore.
Dok je kod većine fetusa barem jedno mjerenje pokazalo abnormalno mali opseg glave sugerirajući da su imali mikrocefaliju, tri fetusa s ventrikulomegalijom su imala normalan opseg glave ali ozbiljnu ventrikulomegaliju. Gotovo svi fetusi ili bebe u potvrđenoj Zika skupini i gotovo 80 posto onih u pretpostavljenoj infekciji Zika virusom su imali i abnormalnosti korpusa kalozuma. Kod gotovo svih slučajeva u studiji istraživači su otkrili da neuroni ne putuju na svoje odgovarajuće odredište u mozgu.
U mnogim slučajevima, lubanje beba 'kao da su propale same po sebi, s preklapanjem tkiva i abnormalnim kožnim naborima izgledaju kao s mozgom koji se prestao razvijati'. "Promatrajući slike zaključili smo da su abnormalnosti u mozgu vrlo teške u odnosu na druge kongenitalne infekcije", izjavila je koautorica studije Dr. Deborah Levine iz 'Bet Israel Deaconess Medical Center', profesor radiologije na 9Harvard Medical School'.
Kao i drugi izvještaji, studija ukazuje da Zika nanosi najveću štetu u prvom tromjesečju trudnoće. Znanstvenici planiraju pratiti ove slučajeve kako bi vidjeli ima li prenatalna Zika infekcija učinak na budući razvoj mozga.
Ne postoji vakcina ili liječenje Zika virusne infekcije, koja je bliska denga i Chikungunya infekcijama te uzrokuje blagu groznicu, osip i crvene oči. Procjenjuje se da 80 posto zaraženih ljudi nema nikakvih simptoma, pa je teško znati koje su trudnice zaražene. Ziku prenose komarci koji prenose virus na ljude. Zabilježen je mali broj slučajeva seksualnog prijenosa u SAD-u i drugdje.
IZVOR: http://bit.ly/2c48QfQ
Radiology 2016.