Datum zadnje izmjene: 16. 01. 2020.

Svim pogodnim trudnicama, kod kojih je beba u položaju zatkom a u blizini su termina, treba ponuditi vanjski okret djeteta, kako bi se smanji broj poroda carskim rezom, nove su smjernice objavljene u praktičnom biltenu koji izdaje ACOG, Američko društvo opstetričara i ginekologa.

Vanjski okret djeteta podrazumijeva tehniku okretanja fetusa pritiskanjem trbuha i okretanjem fetusa u položaj glavom, što povećava vjerojatnost vaginalnog poroda.

Praktični bilten kojeg izdaje ACOG Odbor za praktične biltene iz opstetricije, objavljen je u aktualnom izdanju znanstvenog časopisa "Obstetrics & Gynecology" i sažima najnovije dokaze i preporuke za korištenje vanjskog okreta, pri čemu su ažurirane preporuke iz veljače 2000. godine.

"Vanjski (cefalični) okret je vrijedna tehnika vođenja porođaja i, u pravilno odabranoj populaciji, predstavlja mali rizik za oboje i trudnicu i plod. Ako uspije, vanjski okret daje jasnu korist za žene dopuštajući priliku za uspješan vaginalni porod iz stava glavicom ", piše Odbor.

Interes za tehniku vanjskog okreta je porastao u svjetlu kretanjem medicine prema smanjenju broja poroda carskim rezom, za koji se često misli da je jedina prikladna opcija za porod djeteta koje je okrenuto na zadak. Prethodne studije su pokazale manji broj carskih rezova među ženama koje su imale uspješan vanjski okret u usporedbi s onima kod kojih okret nije uspio, izvijestio je Odbor.
 

Šest točaka zaključka

Preporuke ACOG-a na razini A (na temelju dobre i dosljedne evidencije) kaže: "svim trudnicama u blizini termina kod kojih je fetus okrenut na zadak treba ponuditi pokušaj vanjskog okreta djeteta ako ne postoje kontraindikacije."

Razina B dokaza (na temelju ograničene i nedosljedne evidencije) obuhvaća tri točke:

  • Fetalna prezentacija treba biti dokumentirana na početku 36. tjedna trudnoće kako bi se omogućio vanjski okret. Ako će se dogoditi spontani okret, vjerojatno će se dogoditi do tada. Isto tako, u to vrijeme je rizik za spontano vraćanje u položaj zatkom nakon vanjskog okreta niža nego ranije u trudnoći.
  • Raniji porođaj carskim rezom nije povezan s nižom stopom uspjeha vanjskog okreta, ali nije poznato povećava li vanjski okret rizik za rupturu maternice.
  • Dokazi podržavaju parenteralnu uporabu tokolize beta-agonistima za poboljšanje uspjeha vanjskog okreta.


Dvije preporuke temelje se prvenstveno na konsenzusu i stručnom mišljenju:

 

  • Prije vanjskog okreta liječnici se moraju uvjeriti u dobru fetalnu kondiciju bilo non-stres testom ili određivanjem biofizičkog profila prije i nakon vanjskog okreta.
  • Postupak se treba provoditi samo u uvjetia gdje je ako dostupno dovršenje trudnoće carskim rezom.


Ako se nakon vanjskog okreta fetus vraća u položaj zatkom, najbolji način poroda treba se ravnati prema stručnosti pružatelja zdravstvene skrbi.

"Dakle, planirani vaginalni porođaj djeteta u stavu zatkom može biti razuman u nekim slučajevima uz punu suradljivosti i suglasnost pacijentice", navodi se u biltenu.

 


 

Obstet Gynecol. 2016;127:412-413



Dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve