Datum zadnje izmjene: 16. 01. 2020.


Sredovječne žene koje vježbaju manje od tri puta tjedno navode teže menopauzalne simptome od onih koje su više vježbale, pokazala je studija. Također postoji značajno viša vjerojatnost da će biti i pretile, izvijestili su istraživači u članku objavljenom online u znanstvenom časopisu "Menopause".

Dr. Juan E. Blümel sa Sveučilišta u Čileu u Santiagu, i kolege pregledali su podatke iz studije Kolaboracijske skupine za istraživanje klimakterija u Latinskoj Americi i medicinsku dokumentaciju više od 6,000 žena u dobi od 40 do 59 godina koje su u skrbi gradskih zdravstvenih klinika diljem 11 zemalja Latinske Amerike.

Sudionice studije ispunile su standardne upitnike o svojim menopauzalnim simptoma, uključujući valove vrućine, bolove u zglobovima, depresivno raspoloženje, anksioznost i nesanicu. One su također dale podatke o razini svoje fizičke aktivnosti, što je pokazalo koliko su puta tjedno sudjelovale u najmanje 30 minutnoj fizičkoj aktivnosti, kao što su hodanje, trčanje, vožnja biciklom ili plivanje.

Sjedilački način života navelo je 63,9% ispitanica (manje od tri tjedna treninga fizičke aktivnosti), a od tih, 16,1% su imale teške menopauzalne simptome, kao što je pokazano ukupnim i stratificiranim zbrojevima na skali mjerenja, uključujući i pojedinačne ocjene tegoba na Skali procjene menopauzalnih tegoba. Za usporedbu, samo je 10,6% od aktivnih vršnjakinja izvijestilo o teškim simptomima. Žene sa sjedilačkim načinom života su imale više depresivnih simptoma, veću anksioznost i češću nesanicu.

Prevalencija pretilosti bila je značajno viša među ženama sa sjedilačkim načinom života, s 20,9% u odnosu na aktivnu grupu s 14,3%, a njihov prosječni opseg struka je bio znatno veći, navode autori.

"Naši rezultati daju podršku izvještajima koja ističu pozitivan utjecaj tjelesne aktivnosti na simptome menopauze," navode autori, uz napomenu da bi učinak mogao biti posljedica djelovanja estrogena i tjelesne aktivnosti na mozak.

S obzirom na povezanost pretilosti, veći udio abdominalne pretilosti u skupini s sjedilačkim načinom života je osobito značajan, navode autoria. "To je značajno povećalo opseg struka, što je povezanokod s višim mortalitetom čak i žena indeksom tjelesne mase manjim od 25 kg / m2," objašnjavaju. Povezanost između sjedilačkog načina života i pretilosti pojavljuje se ne samo u vezi s energetskom potrošnjom zbog fizičke aktivnosti, istaknuli su, "već i s činjenicom da oba procesa mogu biti zajednički regulirana na razini središnjeg živčanog sustava."

Iako analiza pokazuje povezanost između fizičke aktivnosti i menopauzalnih simptoma, autori naglašavaju da dizajn presječne studije "ne dopušta zaključak kako fizička aktivnost smanjuje simptome menopauze ili kako menopauzalni simptomi smanjuju fizičku aktivnost."

 

Menopause. Published online, 2016



Dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve