Datum zadnje izmjene: 23. 05. 2022.


Operacija crvuljka ne smanjuje ženinu mogućnost da ima djecu, kaže se u novoj studiji koja pobija dugo uvriježeno mišljenje među stručnjacima za humanu reprodukciju. Točnije, istraživači iz Velike Britanije utvrdili su da žene u kojih je učinjena apendektomija imaju veću vjerojatnost da će kasnije u životu zatrudnjeti, nego žene koje nisu odstranile crvuljak. Dr. Alan B. Copperman, voditelj Odjela za reprodukcijsku endokrinologiju Medicinskog Centra Mount Sinai u New Yorku koji nije sudjelovao u samom istraživanju, nazvao je rezultate "ohrabrujućima". "Oduvijek smo pretpostavljali da je apendektomija rizični čimbenik za neplodnost. Ovo istraživanje pokazalo je da nije nužno apendektomija ta koja predstavlja rizik." Upozorio je da on osobno "ne bi zaključio da je plodnost poboljšana apendektomijom".

Uz puknuće crvuljka i tešku zdjeličnu upalu, neka su istraživanja govorila u prilog tome da sam zahvat odstranjenja apendiksa može oštetiti ženinu plodnost, prije svega zato što može nastati ožiljak koji oštećuje jajovod. "Mnoge pacijentice misle da će postati neplodne nakon apendektomije", rekao je dr. Sami Shimi, kirurg sa Sveučilišta Dundee u Škotskoj, koji je bio član istraživačke skupine. "Nakon što sam proučio istraživanja o toj temi, pokazalo se da su dokazi za takvo mišljenje slabi."

Sa svojim kolegama odlučio je učiniti veliko istraživanje koristeći bazu podataka o pacijenticama. Bili su zapanjeni rezultatima. "Bio sam potpuno iznenađen što su pacijentice koje su imale apendektomiju bile plodnije i kasnije imale više trudnoća, a kada sam vidio rezultate pomislio sam 'OK, negdje sam pogriješio'." Tako je njegov tim odlučio koristiti jednu od najvećih svjetskih elektroničkih baza medicinskih podataka iz primarne zdravstvene skrbi, The General Practice Research Database iz Velike Britanije.

Prema rezultatima objavljenima 7.6.2012. u časopisu Fertility and Sterility, u skupini od preko 76,000 žena koje su imale apendektomiju, 39% ostvarilo je svoju prvu trudnoću u desetljeću nakon zahvata. Dvostruko više žena koje nisu imale apendektomiju imalo je 28% trudnoća. Iako je vrijeme praćenja u ovoj skupini bilo nešto kraće, razlika u plodnosti ostala je i nakon što su u obzir uzeti dob, korištenje kontracepcije, broj prethodnih hospitalizacija i drugi faktori.

Međutim, dr. Copperman smatra kako ove rezultate treba tumačiti s oprezom. "Kada retrospektivno gledate čak i tako veliku bazu podataka, možete se zapitati ima li još čimbenika koji bi mogli utjecati na rezultate."

Dr. Shimi nastavlja s kolegama istraživati je li ovo uistinu prirodni fenomen ili postoji neka osobitost u žena koje su imale apendektomiju. U svjetlu novih saznanja, čini se sigurnim da žene koje trebaju operirati crvuljak, ne trebaju strahovati za svoju plodnost.

 

Fertil Steril, 2012.

  Novosti - Sve