Datum zadnje izmjene: 18. 01. 2020.


Bakterija prisutna u usnoj šupljini, koja može uzrokovati parodontalne bolesti, očito igra važnu ulogu u nastanku raka debelog crijeva. Naime, Fusobacterium nucleatum zaštićuje tumorske stanice od imunološkog sustava čija je zadaća uništiti tumorske stanice. Izraelska studija je pokazala rezultate koji su prikazani u časopisu "Immunity".

Oralne bakterije najčešće se nalaze u velikom broju kod tumora debelog crijeva, ali do sada nije bilo jasno kakva je njihova uloga u nastanku tumora.

Znanstvenici iz Hebrejskog sveučilišta u Jeruzalemu, stoga su istraživali utjecaj oralnih sojeva bakterije Fusobacterium nucleatum na antitumorsko djelovanje i citotoksičnost munoloških stanica tipa prirodnih staničnih ubojica (NK stanice).

Pri tome je utvrđeno je da fuzobakterija štiti niz raznih tumorskih stanica od uništenja humanima NK stanicama. Razlog tome je vezivanje bakterijskog proteina FAP2 na stanične receptore TIGIT čime se inhibira citotoksičnost NK stanica.

Ovdje bi mogla započeti terapijska intervencija u budućnosti. "Bilo da uklonimo Fusobacterium nucleatum iz tumora ili blokiramo TIGIT s antitijelima, možda bismo mogli omogućiti učinkovitije djelovanje NK imunoloških stanica u borbi protiv crijevnih tumora," navodi dr. Chamutal Gur, autor studije.

Drugi mogući pristup je uporaba Fusobacteriuma nucleatuma koji ciljano zaposjeda ove tumore, ali bez FAP2 bakterijskih proteina kako bi prokrijumčarili antitumorske lijekove u tumorsku stanicu.

Znanstvenicima ostaje da razjasne nalazi li se Fusobacterium nucleatum i u drugim vrstama tumora, te utječe li aktivnost drugih bakterija koje koloniziraju tumore na aktivnost imunološkog sustava.

 

 

Immunity, Volume 42, Issue 2, p344–355, 2015
DOI: http://dx.doi.org/10.1016/j.immuni.2015.01.010



dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve