Nadopune smjernica za hitna hipertenzivna stanja u trudnoći
Nove nadopune kliničkih smjernica za hitno liječenje akutnih i teških hipertenzija tijekom trudnoće i u razdoblju nakon porođaja su uključile nifedipin kao prvu liniju terapije. U smjernicama objavljenim u veljači u Obstetrics & Gynecology, Odbor za klinički rad Američkog društva opstetričara i ginekologa navodi da je u studijama s peroralnim dihidropiridinom koji je blokator kalcijevih kanala pokazano da brže smanjuje krvni tlak i dovodi do značajnog porasta izlučivanja urina kod žena nego korištenje intravenskog labetalola ili hidralazina koji su sadašnja terapija prvog izbora.
Iako su prethodne smjernice predlagale da je lijek izbora za prevenciju napadaja i liječenja teške preeklampsije i eklampsije istovremena primjena nifedipina i magnezij sulfata, ta kombinacija može uzrokovati neuromuskularne blokade i tešku hipotenziju ali veza nije bila dokazana u velikoj retrospektivnoj studiji, napisali su autori. No ipak napominju da je preporučljivo pažljivo praćenje jer su oba lijeka antagonisti kalcija. Nove nadopune smjernica odbora preporučuju terapiju kod akutnog početka teške hipertenzije kod trudnica za svaki od lijekova koji su u prvom izboru za liječenje i specifično upućuju na doziranje terapije i intervale u preporučenim vremenskim razmacima koje se odnose na razlike u farmakokinetici lijekova.
"Iako se sva tri lijeka na odgovarajući način koriste za liječenje hipertenzije u hitnim slučajevima u trudnoći, svaki zasebno može biti povezana sa štetnim nuspojavama," navode autori. Moguće štetne nuspojave uključuju povećani rizik za majčinu hipotenziju kod parenteralnog hidralazina, povećanje majčinog srca i hipotenziju kod oralnog nifedipina i neonatalnu bradikardiju kod parenteralnog labetalola. Parenteralni labetalol posebice treba izbjegavati kod žena s astmom, bolestima srca ili kongestivnog zatajenja srca, navode autori.
Kada je hitno potrebno započeti liječenje prije uspostave intravenskog puta, može se započeti s oralnim nifedipinom dok se ne uspostavi intravenski put ili se može dati 200 mg labetalola peroralno. Potonji se može ponoviti nakon 30 minuta ako ne dođe do potrebnog poboljšanja, navode autori. Neuspjeh prve linije terapije, kao što je navedeno, je rijetka, ali u situacijama u kojima teška hipertenzija i dalje postoji, Odbor preporuča konzultaciju s anesteziologom, subspecijalistom materno-fetalne medicine ili subspecijalistom intenzivnog liječenja radi dogovora za drugu liniju liječenja. "Druga linija koju treba razmotriti uključuje labetalol ili nikardipin preko infuzijske pumpe", navode autori.
Odbor također poziva na usvajanje standardiziranih i na temelju dokazanih kliničkih smjernica za liječenje bolesnica s preeklampsijom. "Pojavom smjernica za hipertenziju u trudnoći u Velikoj Britaniji, briga o trudnicama s preeklampsijom ili eklampsijom je znatno poboljšana i stope smrtnosti žena su smanjene zbog manjeg broja moždanih i respiratornih komplikacija," napisali su. "Pojedinci i institucije trebaju imati razrađen sustav za brzu dijagnostiku i terapiju kada dođe pacijentica s hipertenzivnom krizom" navode autori smjernica, ističući da primjena smjernica može olakšati ovaj proces.
Obstet Gynecol. 2015;125:521-525.
Poliklinika Harni