Datum zadnje izmjene: 09. 05. 2022.


Žene u kojih se dijagnosticira rak tijela maternice imat će korist od brzog kirurškog zahvata, pokazuje novo istraživanje.

U velikoj populacijskoj studiji iz Kanade, čekanje na operacijski zahvat negativno djeluje na sveukupno preživljenje. Nažalost, ponekada je to izvan moći kirurga, rekla je dr. Lorraine Elit iz Juravinski Cancer Centre iz Hamiltona, koja je radila na istraživanju.

"Zdravstveni sustav je taj koji određuje pristup operacijskoj sali. Unutar sustava potrebno je neprestano nadzirati vrijeme čekanja na operacijski zahvat i pravovremeno reagirati pojavi li se pokazatelj negativnog učinka čekanja na ishod bolesti. Novi je pristup da se određenim pacijentima osigura određeno vrijeme pristupa u operacijsku salu."

Temeljem podataka iz Ontarijskog registra za rak, identificirano je 9,417 žena koje su operirale rak tijela maternice. U studiji su izračunali petogodišnje preživljenje u odnosu na vrijeme čekanja na zahvat. Dr. Elit je rekla da su ginekološki onkolozi frustrirani dužinom vremena čekanja na operaciju, te je cilj istraživanja bio utvrditi koliko nepovoljno dužina čekanja na zahvat utječe na prognozu.

Rezultati su pokazali da žene koje su imale operaciju unutar dva tjedna od dijagnoze postavljene biopsijom, kao i žene koje su čekale na zahvat duže od 12 tjedana imaju lošije sveukupno preživljenje (71% i 72%), nego žene koje su imale kirurški zahvat između 2 i 6 tjedana (82%) i 6 do 12 tjedana (80%) od dijagnoze.

U časopisu Journal of Clinical Oncology 25.11.2013. online je objavljeno da je čekanje na zahvat dva tjedna ili manje nepovoljan prognostički faktor za preživljenje, nakon prilagodbe ostalih signifikantnih faktora u multivarijantnom modelu, a pacijentice koje su čekale na zahvat duže od 12 tjedana imale su lošiju prognozu nego one koje su čekale između 2.1 i 12 tjedana.

Zapazili su da je kirurški zahvat koji se učini unutar dva tjedna od biopsije povezan s akutnim problemima, kao što je anemija koja zahtjeva transfuziju. "S lošom prognozom povezana je uznapredovala bolest, kao i sarkom maternice. Pokazuju to i podaci: 15.5% pacijentica koje su imale kirurški zahvat unutar dva tjedna od dijagnoze, imale su sarkom u patohistološkom nalazu, a 11.4% bilo je zbog hitnog kirurškog zahvata koji je bio potreban nakon nekoliko sati ili tjedana", napisali su.

Uzročna povezanost vremena čekanja i poboljšanja preživljenja ne može se utvrditi, ali ovi rezultati sugeriraju da smanjenje vremena čekanja na zahvat može potencijalno smanjiti mortalitet od ove bolesti.

Upotreba administrativnih podataka onemogućila je odrediti specifične uzroke čekanja na zahvat, kao što su želje pacijentice ili zauzetost kirurga. Nisu bili dostupni niti podaci o povratu bolesti i uzroku smrti, tako da u duljini preživljenja ulogu imaju i drugi uzroci smrti, osim raka.

Podaci o prognostičkim faktorima kao što su stadij bolesti i debljina invazije u miometrij koji nepobitno utječu na preživljenje, nisu bili dostupni.

"Intuitivno, pacijentice s lošijom prognozom treba uvijek shvatiti kao žene s visokim prioritetom i smanjiti vrijeme čekanja na zahvat. Da su bili dostupni podaci o proširenosti bolesti i proširenosti u mišićni sloj, moglo se odrediti uočenu vezu po kojoj dulje vrijeme čekanja nosi sa sobom lošije preživljenje", kaže dr. Elit.

Unatoč ovim ograničenjima, sustav treba poraditi na skraćivanju vremena čekanja osobito kod nepovoljnih histoloških tipova tumora za koje se zna da vrijeme do operacije izravno utječe na smanjeno preživljenje.

 

SOURCE: http://bit.ly/1hfK9aM
J Clin Oncol 2013.


 
  Novosti - Sve