Dijeta i imunološki sustav
Ponavljane dijete i namjerni gubitak na tjelesnoj težini kod žena mogli bi imati značajan dugotrajni štetni utjecaj na imunološki sustav, pri čemu je osobito oslabljena citotoksičnost "natural killer - NK" stanica.
Američki znanstvenici iz Centra za istraživanje raka "Fred Hutchinson" u Seattleu objavili su svoj izvještaj u posljednjem broju časopisa Journal of the American Dietetic Association, u kojem su pratili imunološke funkcije kod 114 zdravih, ali pretilih i neaktivnih postmenopauzalnih žena.
Unutar ove skupine ispitanica, citotoksičnost NK limfocita bila je značajno niža u onih žena koje su držale dijetu i pri tome namjerno gubile pet ili više kilograma (24.7%) u usporedbi s onim ispitanicama koje nisu držale dijetu (31.1%).
Istraživanje je pokazalo još i više, naime pad citotoksičnosti NK stanica se povećavao ovisno o tome koliko su često ispitanice držale dijetu i pri tome gubile na težini pet ili više kilograma.
"Već dva ili više pokušaja držanja dijete bila su povezana sa stvarnim padom citotoksičnosti NK limfocita, a najniža citotoksičnost NK stanica zabilježena je kod onih ispitanica s najvećom učestalosti držanja dijeta", navode autori.
Tako su učestalije dijete i učestaliji gubitak na težini bili povezani kako s ukupnim udjelom, tako i s apsolutnim brojem NK stanica.
Nasuprot tome, održavanje stabilne tjelesne težine tijekom niza godina bilo je povezana sa značajno većim brojem, kao i citotoksičnošću NK stanica.
Znanstvenici naglašavaju da je ovo prvi stručni rad koji jasno ukazuje na to da oscilacije u tjelesnoj težini, tzv. yo-yo učinak, može imati dugotrajno štetno djelovanje na funkciju imunološkog sustava.
"Značaj ovog istraživanja u javno-zdravstvenom smislu je u tome što su različite dijete s namjernim gubitkom na težini vrlo česte, a za očekivati je da će postati i češće s porastom udjela pretilih u općoj populaciji", navode istraživači.
J Am Diet Assoc 2004;104:892-894,903-912.
dr. Vesna Harni