Koliko je let zrakoplovom siguran u trudnoći?
Trudnice koje nekom prigodom lete zrakoplovom, mogu biti sigurne da je šteta uslijed kozmičke radijacije beznačajna, objavljeno je u stručnom časopisu Obstetrics and Gynecology. Međutim, u rijetkim prilikama kada dolazi do eksplozija na Suncu i emisije radioaktivnih čestica, nije isključena potencijalno štetna doza zračenja.
Iz istog razloga, The Space Environment Center kao i National Oceanic and Atmospheric Administration, održavaju web stranicu s aktualnim podacima o zbivanjima na Suncu u realnom vremenu (http://www.sec.noaa.gov).
Trudnicama se stoga savjetuje pri planiranju svojih letova pogledati ovu web stranicu, i ukoliko je to potrebno odgoditi let za nekoliko sati dok period najvećeg zračenja ne prođe.
Također su US Federal Aviation Administration i SEC u novije vrijeme uveli sistem uzbunjivanja koji šalje opomenu rizičnim zrakoplovnim linijama kako bi smanjili visinu na kojoj lete te na taj način postigli i manju izloženost radijaciji. Ovo je zamišljeno s ciljem zaštite trudnica koje se nalaze u zrakoplovu upravo u trenutku najsnažnije emisije radioaktivnih čestica sa Sunca.
Prema aktualnim podacima, preporuke su da tijekom svih 40 tjedana trudnoće doza zračenja ne bi trebala prelaziti 1 milisievert (mSv). Dok je granica od 1 mSv u Europi zakonska granica, u SAD se radi samo o preporuci. Većina istraživanja ukazuju da ne postoje dokazi o štetnom djelovanju zračenja na fetus pri izloženosti zračenju čija je doza manja od 20 mSv.
Rizik zračenja za trudnice koje redovno lete, kao što su članice zrakoplovne posade kao i putnice koje često poslovno lete, zahtijeva daleko detaljniju analizu, preporučuju znanstvenici.
U slučaju ovih trudnica, FAA je razvio software koji se može dobiti preko interneta, a koji izračunava dozu zračenja za svaki pojedinačni let.
Zajedno s preporučenim ograničenjem ukupne doze zračenja, software bi trebao pomoći trudnicama u donošenju odluke koliko je let zrakoplovom siguran.
Obstet Gynecol 2004;103:1326-1330.
dr. Vesna Harni