Datum zadnje izmjene: 26. 01. 2020.

Fetalne stanice mogu se naći prisutne u perifernoj cirkulaciji majke i dugo vremena nakon završetka trudnoće - pojava poznata pod nazivom fetalni mikrohimerizam, a izgleda da je ovaj nalaz povezan sa manjim rizikom nastanka raka dojke, objavljeno je znanstvenom časopisu Cancer Research.

"Već neko vrijeme poznato nema je da trudnoća ima zaštitni učinak u nastanku raka dojke", navode američki znanstvenici, "a naši rezultati mogli bi pomoći u rješavanju zagonetke zbog čega sve žene koje su rodile nisu zaštićene".

Premda fetalni mikrohimerizam može ukazivati i na autoimunu bolesti, ova pojava može također pobuditi imunološko odbacivanje malignih stanica, navodi autorski tim iz Fred Hutchinson Cancer Research Center, Seattle.

Znanstvenici su pratili prisutnost DNA po tipu muškog spola u perifernoj krvi 35 žena oboljelih od raka dojke i 47 zdravih žena, od kojih je većina rodila. Više od pola ispitanica imale su najmanje jednog muškog potomka. Znanstvenici su pretpostavili da bi prisutnost DNA po tipu muškog spola, mogla biti povezana s ranijim rođenjem sina, što bi bilo relativno lako odrediti.

Autorski tim nalazi fetalni mikrohimerizam statistički značajno češće u skupini zdravih žena - 43%, u odnosu na skupinu bolesnica s rakom dojke - 14%.

Odsutnost fetalnog mikrohimerizma, izračunali su istraživači, povezano je s 4.4 puta većim rizikom pojave raka dojke. Ako bi se analiza ograničila samo na one žene koje su imale sinove, rizik pojave raka dojke bi bio 5.9 puta veći u odsutnosti fetalnog mikrohimerizma.

"Prisutnost alogenih fetalnih stanica do sada nije bilo ubrajano u zaštitne čimbenike protiv raka dojke", zaključuju znanstvenici, "a aktualno istraživanje može poslužiti kao inicijalni test za daljnja istraživanja".

"Daljnjim ispitivanjima možda ćemo moći razviti ovaj tip fetalnih stanica kao oblik liječenja raka dojke ili možda i drugih tipova karcinoma".


Cancer Res 2007;67:9035-9038.


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve