Hormonsko nadomjesno liječenje povećava gustoću kostiju kod žena s prijevremenom menopauzom
Hormonsko nadomjesno liječenje (HNL) može biti bolja opcija u odnosu na kombiniranu oralnu kontracepciju (KOK) za povećanje spinalne gustoće kostiju kod žena sa spontanom prijevremenom insuficijencijom jajnika, naveli su u izvješću istraživači iz Londona, UK. Međutim, koautorica Dr. Beth Cartwright iz bolnice "Guy's Hospital" izjavila je da se nalazi "trebaju tumačiti s oprezom jer je studija bila mala. Treba provesti daljnja i veća ispitivanja kako bi se potvrdili rezultati prije nego što se naprave preporuke za liječenje."
Prijevremena insuficijencija jajnika i posljedična prijevremena menopauza je gubitak funkcije jajnika kod žena mlađih od 45 godina koje se tada suočavaju sa dugogodišnjim nedostatkom estrogena i gubitkom koštane mase. "Optimalan oblik zamjene estrogena je nepoznat i liječenje se ne temelji na medicinski utemeljenim dokazima," objasnili su Dr. Cartwright i kolege u časopisu "Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism".
Da bi usporedili učinke hormonskog nadomjesnog liječenja i kombinirane oralne kontracepcije na mineralnu gustoću kostiju (BMD) i koštanu pregradnju kod žena sa spontanom prijevremenom menopauzom i promatrali tijek bez liječenja, istraživači su u randomiziranu studiju uključili žene u dobi od 18.- 44. godine, u trajanju od dvije godine. Ukupno 36 žena je završilo studiju: 12 u grupi s HNL, devet u KOK skupini i 15 u grupi u kojoj žene nisu liječene (sastavljena od žena koje su odbile liječenje).
Kontrole nakon šest mjeseci, jednu godinu pa dvije godine su otkrile znatno bolje stanje BMD u lumbalnom dijelu kralješnice kod žena koje su koristile hormonsko nadomjesno liječenje kao i pad BMD u skupini bez liječenja nakon jedne i dvije godine, te da nije bilo značajne promjene kod BMD u skupini koja je koristila kombiniranu oralnu kontracepciju. Razlika između KOK i HNLT skupine s obzirom na BMD je bila "značajna" u korist HNL nakon jedne i dvije godine te "vrlo značajna" u svim parametrima između HNL i grupi bez liječenja, naveli su istraživači.
Usporedbom KOK i grupe bez liječenja su utvrđene značajne razlike u korist KOK nakon šest mjeseci do jedne godine, a trend je bio značajniji nakon dvije godine. Koštani biljezi su pokazali slično smanjenje u dvije skupine. U skupini bez terapije, gustoća kostiju je pala na svim mjestima, a koštani biljezi su ostali relativno nepromijenjeni. "Ispitivanje je pokazalo da su žene s prijevremenom insuficijencijom jajnika u liječenju s HNL za razliku od KOK imale 3,5% veću gustoću kostiju u lumbalnom dijelu kralješnice, na kraju studije. Oba tretmana su sačuvala gustoću kostiju u kuku i vratu femura do sličnog stupnja" rekla je Dr. Cartwright.
Kod žena koje su odbile liječenje "gubitak kostiju je viđen na svim mjestima i postupno se pogoršavao s vremenom. Razlika u promjeni gustoće kostiju lumbalne kralježnice između HNL i skupine bez liječenja nakon dvije godine je bila veća od 6%", dodala je. "Još nemamo dovoljno dokaza da bismo rekli bolesnicama sa sigurnošću da je hormonsko nadomjesno liječenje bolje u odnosu na kombiniranu oralnu kontracepciju za održavanje ili poboljšanje gustoće kostiju kod prijevremene insuficijencije jajnika," naglasila je Dr. Cartwright. "Međutim, jasno je iz naše studije da nije dobro za zdravlje kostiju ne uzimati lijekove."
Citirajući koautore, Dr. Taraneh Shirazian, ginekolog u "Langone Medical Center“ u New Yorku, je izjavila: "Nadomjesci estrogena su kod prijevremene insuficijencije jajnika ključni za zdravlje kostiju. Trebamo veće studije s više pacijentica da bismo utvrdili je li HNL doista bolja opcija u odnosu na KOK za ovo stanje. "
IZVOR: http://bit.ly/28UtBWv
J Clin Endocrinol Metab 2016.