I muškarci moraju smanjiti unos kave kod planiranja trudnoće
Žene već znaju da je potrebno smanjiti unos kave tijekom trudnoće, ako ne i prije, kako bi se smanjio rizik od pobačaja. No, nova studija pokazuje da i njihovi muškarci trebaju ograničiti unos kofeina. Trudnice koje su konzumirale više od dva pića dnevno koja sadrže kofein dok su pokušavale zatrudnjeti su imale 74% veći rizik od spontanog pobačaja od svojih vršnjakinja koje su uzimale manje kave, čaj, sode i energetskih pića, pokazala je studija. Kada su njihovi muževi i partneri uzimali više od dva pića koja sadrže kofein dnevno u fazi začeća, ove trudnice su imale gotovo isti povećani rizik od pobačaja koji bi imale da su same uzimale kavu ili sodu.
"Ne kažemo da treba prestati uzimati kofeinske napitke", rekao je glavni autor studije Germaine Buck Louis iz „Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development“ u Rockville, Maryland. "Umjesto toga, naši rezultati pokazuju da muškarci i žene mogu i dalje piti napitke s kofeinom, ali se preporučuje da se iznos smanji na manje od tri pića dnevno," dodao je Louis putem e-maila. "Nismo pronašli da unos jednog do dva kofeinska pića dnevno povećava rizik od spontanog pobačaja." Znanstvenici nisu sigurni kako kofein doprinosi pobačaju, ali je moguće da utječe na jajnu stanicu ili proizvodnju sperme, implantaciju oplođenog jajašca, odnosno sposobnost embrija da raste u maternici.
Za procjenu koliko stil života može utjecati na rizik spontanog pobačaja, Louis i njegovi kolege su pratili 344 parova u Teksasu i Michigan kroz prvih sedam tjedana trudnoće. Svi parovi su bilježili svakodnevno korištenje cigareta, kofeina, alkoholnih pića i multivitamina. Sveukupno je 98 žena, ili 28%, imalo spontani pobačaj tijekom studije, kao što je napisano je u časopisu "Fertility and Sterility"“. Žene s 35 godina ili više su imale gotovo dvostruko veći rizik od pobačaja nego mlađe žene, pokazala je studija. Kada su žene uzimale svakodnevno multivitamine, njihov rizik je bio 55% manji nego kod njihovih vršnjakinja koje nisu koristile multivitamine.
Studija nije bila dizajnirana kako bi dokazala da prekomjerno konzumiranje kofeina uzrokuje pobačaj ili da vitamini sprečavaju gubitak trudnoće, napisali su autori. Moguće je da su žene koje su prestale uzimati kofein učinile to zbog toga što su imale odbojnost prema hrani i povraćanje - oba su znakovi zdrave trudnoće - a to bi moglo objasniti neke veze između pobačaja i kofeina, istaknuli su istraživači. Jedno od iznenađenja u studiji je da istraživači nisu pronašli povećani rizik od pobačaja povezan s pušenjem ili alkoholom.
To je u skladu s prethodnim istraživanjima, istaknuo je dr Jeffrey Goldberg, specijalist za reproduktivno zdravlje iz Cleveland Clinic u Ohiju koji nije bio uključen u studiju. "Ova studija se nije osvrnula na činjenicu da pušenje i konzumacija alkohola mogu smanjiti stopu trudnoće i povećati rizik od štetnih učinaka na razvoj fetusa", rekao je Goldberg. Liječnici trenutno savjetuju parovima koji pokušavaju zatrudnjeti da ne odugovlače, pogotovo ako su starosti preko 35 godina, te savjetuju ženama da ograniče unos kofeina i uzimaju multivitamine, naveo je Goldberg.
Čini se da i muškarci sada imaju nešto novo za dodati na svoju listu obaveza. "Morali bismo preporučiti da muški partneri smanje svoj unos kofeina", rekao je Goldberg.
IZVOR: http://bit.ly/1XVYQSl
Fertil Steril 2016.