Implantate u dojkama treba kontrolirati
Internet i ženski magazini preplavljeni su primamljivim oglasima o postavljanju implantata u dojke, ali stručnjaci imaju različita gledišta o trajnosti implantata i mogućim rizicima.
Implantati su došli u središte zanimanja svjetske javnosti kada je otkriveno da implantati francuske kompanije Poly Implant Prothese (PIP) imaju nenormalno visoku stopu pucanja. Takav rizik, iako malen, postoji za sve implantate.
Implantati dojki prisutni su na tržištu od ranih 60-ih godina prošloga stoljeća i nastali su suradnjom specijalista za silikone i estetskih kirurga u tvrtki Dow Corning Corporation u Teksasu
Prvi silikonski implantati ugrađeni su 1962. godine u SAD. Od tada do danas između 5 i 10 milijuna žena diljem svijeta, uključujući i do 2.5 milijuna u SAD, ima postavljene implantate u dojkama.
Iako su silikonski implantati najsličniji prirodnim dojkama, pitanje njihove sigurnosti vuče se godinama.
1992. FDA donijela je odluku o povlačenju silikonskih implantata s domaćeg tržišta, jer njihova sigurnost nije sigurno potvrđena.
U SAD je 2006. prodaja silikonskih implantata ponovno odobrena od strane FDA za implantate tvrtke Allergan i Johnson i Johnson, uz uvjet da će tijekom 10-godišnjeg perioda biti nadzirano 40.000 žena kako bi se utvrdila sigurnost implantata.
U Velikoj Britaniji je povećanje dojki najčešća estetska operacija u žena, kažu u Agenciji za kontrolu medicinskih proizvoda.
Ovaj je zahvat izrazito popularan u zemljama Južne Amerike. U Brazilu se svake godine poduzme 200.000-300.000 estetskih operacija postavljanja implantata u dojke, prema podacima brazilskog Udruženja estetskih kirurga. Eksperti upozoravaju da implantate u dojkama treba kontrolirati.
"Implantati dojki ne traju doživotno i na jednom stupnju ih treba zamijeniti", kaže na svojim stranicama British Implant Information Society. Kažu da suvremeni implantati traju 20-25 godina, što je oko 10 godina duže nego što je bila trajnost implantata iz 60-ih i 70-ih godina.
U nekim zemljama gdje je jako popularno postavljanje implantata mladim ženama- u Venezueli, primjerice, nije neobično da roditelji poklanjaju zahvat svojim kćerima teenagericama- to bi značilo da će te iste žene još jednom ili dvaput tijekom života, doći na novi zahvat.
U SAD su ove godine upozorili žene da je moguće da se unutar deset godina pojave komplikacije poput prsnuća i curenja, što su i dva glavna problema povezana s PIP implantatima. Sve ovo tijekom godina povisuje cijenu ugradnje implantata. Prema cjeniku estetskih kirurga SAD-a, ugradnja implantata, ovisno o vrsti, košta od pet do osam tisuća dolara, slično kao i u Velikoj Britaniji. Ponovni kirurški zahvati na dojkama često su puno skuplji, duže traju i kompliciraniji su.
British Implant Information Society. London, Reuters