Indukcija porođaja kod prvorotkinja ne udvostručuje stopu carskog reza.
Trudnice prvorotke s nezrelim cerviksom maternice, kod kojih se porod inducira nakon 39 tjedana trudnoće, imaju veću vjerojatnost za carski rez od žena koje imaju uredan tijek porođaja, ali stopa carskog reza nije udvostručena, navodi se u novoj studiji. "Napravili smo randomizirano kliničko ispitivanje sa 162 trudnice da bismo utvrdili postoji li dvostruka razlika u stopi carskog reza budući da je ta stopa zabilježena u starijim opservacijskim studijama pa su neke smjernice to uzele kao dokaz protiv elektivne indukcije", napisali su dr Nathaniel R. Miller iz “Carl R. Darnall Army Medical Center“ u Fort Hoodu, Texas, i njeni suradnici.
"Jasno je da i manje povećanje u stopi carskog reza može biti klinički važno, pa bi buduće studije trebale usporediti i manje razlike u stopi carskog reza kod indukcije i spontanog porođaja", napisali su istraživači. Istraživači su randomizirali 162 prvorotki s elektivnom indukcijom porođaja ili spontanim porođajem između 38 tjedana+0 dana i 38 tjedana+6 dana gestacije. Žene su bile starosti najmanje 18 godina s jednoplodnom trudnoćom u stavu glavom sa Bishopovim indeksom manjim od 5 ("nezreo cerviks"). Indukcija je započeta unutar tjedan dana od upisa, od ožujka 2010. do veljače 2014. godine, žene su inducirane nakon navršenih 39 tjedana+0 dana.
Carski rez je indiciran ako je barem jedan od sljedećih kriterija bio prisutan: nepravilan fetalni položaj (kategorija II ili III); usporenje aktivne faze dilatacije; usporenje druge faze porođaja ili neuspjela indukcija trudova. Kod 82 žene koje su poslane na indukciju, kod 3 se nije interveniralo, 2% su imale spontani porođaj, a 30,5% je imalo carski rez. Kod 80 žena randomiziranih u postupku čekanja, nakon isključivanja jedne koja je izgubljena u praćenju, 44% su imale spontani porođaj i 17,7% je imalo carski rez. Rizik od carskog reza između skupina, međutim, nije bio statistički značajan. Nije se razlikovala ni duljina postporođajnog boravka niti indikacija za carski rez između dvije skupine, iako je ukupna duljina boravka majki u bolnici bila 10 sati dulja u indukcijskoj skupini te je bio veći broj indukcija zbog hipertenzivnih poremećaja u skupini s ekspektativnim pristupom.
"Dosljedna poruka sveukupne literature na ovu temu je da postoji i da će i dalje biti važno uspoređivati i uspostavljati ravnotežu, posebno kada je u pitanju rasprava o riziku od carskog reza s indukcijom u ovoj naizgled najviše rizičnoj populaciji prvorotki s nepovoljnim nalazom na vratu maternice, " navode istraživači. Studija definira usporenje aktivne faze dilatacije kao "2 sata bez promjene na vratu maternice nakon 4 cm ili veće dilatacije koja je postignuta nakon pucanja vodenjaka", a ne 4 sata kako preporučuju smjernice za prevenciju prvog carskog reza, objavljene 2012.g. Budući da je najčešći pokazatelj za carski rez u grupi s indukcijom bio usporenje dilatacije, primjena kriterija od 4 sata "bi rezultirala smanjenjem stope carskog reza za inducirane porođaje na 20% i za 15% kod ekspektativnog pristupa", istaknuli su istraživači.
Obstet Gynecol. 2015;126:1258-64