Datum zadnje izmjene: 18. 01. 2020.


Ishodi trudnoća u žena sa sistemskim eritemskim lupusom su bolji nego što se očekivalo u najvećoj studiji po tom pitanju do danas, navodi se u izvješću objavljenom na internetu u časopisu "Annals of Internal Medicine".

Do sada, istraživanja koja su ispitivala ishode trudnoće kod sistemskog eritemskog lupusa (SLE) sastojala su se od retrospektivnih ili studija iz pojedinačnih centara s nekoliko pacijenata. Ove studije nisu uspjele obuhvatiti žene različitih etničkih skupina, te su izvučeni "kontroverznih" zaključci, napisala je Dr Jill P. Buyon iz New York University Medical Center / Langone, New York, i njezini suradnici u svom izvješću.

Dr Buyon i njezini kolege istraživali su ishode trudnoća kod sistemskog eritemskog lupusa analizirajući podatke u prospektivnom istraživanju PROMISSE (Predictors of Pregnancy Outcome: Biomarkers in Antiphospholipid Antibody Syndrome and SLE). Usredotočili su se na 385 žena koje su začele jednoplodnu trudnoću dok je njihova bolest (SLE) bila neaktivna ili blago do umjereno aktivna tijekom 8 godina promatranog razdoblja. Žene (48% ne-španjolska bijela, 15% latino bijele, 20% Afroamerikanci, 11% azijska, 3% druga, a 3% nepoznata etnička pripadnost) su uključeni nakon dostizanja najmanje 12 tjedana trudnoće, te su praćene na osam mjesta u SAD-u i jednom u Kanadi.

Štetni ishodi od interesa za ovo istraživanje bili su fetalna ili neonatalna smrt; rođenje prije 36 tjedna zbog insuficijencije posteljice, majčinska hipertenzija ili preeklampsija; i novorođenčad mala za gestacijsku dob. Sveukupno, 81% tih trudnoća nisu imale neku od tih komplikacija, a 3% žena doživjela su tešku SLE epizodu tijekom trudnoće. "U bolesnica s neaktivnom bolesti ili stabilnom blagom ili umjerenom aktivnosti, trudnoća je sigurnija za majku i dijete, nego što se ranije vjerovalo", napisali su istraživači.
Jedan ili više štetnih ishoda pojavili su se u 19% trudnoća, uključujući fetalnu smrt (4%), neonatalnu smrt (1%), prijevremeni porod zbog insuficijencije posteljice ili preeklampsije (9%), i novorođenčadi male-za-gestacijsku dob (10%).Stopa štetnih ishoda trudnoće bila je najviša među oba Afroamerikankama i bijelim Hispanjolkama (26% u svakoj), nakon čega slijedi bijele ne-Hispanjolke (15%) i azijske Amerikanke (14%).

Rizični čimbenici koji su predvidjeli štetne ishode trudnoće uključivali su nebjelačku etničku pripadnost, prisutnost antifolipidnih antitijela, prisutnost lupus antikoagulanta, više zbrojeve na skali "Physician’s Global Assessment" (PGA) ili "Systemic Lupus Erythematosus Pregnancy Disease Activity Index", korištenje antihipertenziva, niski trombociti, te razvoj teške SLE epizode tijekom trudnoće.

Stopa štetnih ishoda trudnoće bila je iznimno niska - manje od 8% - u velikoj podskupini žena s najmanjim rizikom za nepovoljne ishode trudnoće, što uključuje i one koje su bile bijeli, negativne za lupus antikoagulant, imale PGA rezultat 1 ili niže, nisu uzimale lijekove protiv visokog tlaka, imala su adekvatne broj trombocita, i nisu doživjeti tešku SLE epizodu tijekom trudnoće, dodala je Dr Buyon i njezini suradnici.

Nacionalni institut za artritis, mišićno-koštane i bolesti kože, Nacionalni institut za zdravlje, Mary Kirkland Centar za istraživanje lupusa i Rheuminations podržali su studiju. Dr Buyon i njezini suradnici izvijestili su da nema sukoba interesa.

 


Ann. Intern, Med. 2015 [doi:10.7326/M14-2235]



dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve