Izostanak ovulacije smanjuje rizik raka dojke
Rezultati istraživanja koji su obuhvatili više od 116.000 žena, ukazuju da je neplodnost uslijed izostanka ovulacije povezana sa statistički znakovito nižom pojavnošću raka dojke u odnosu na žene koje nisu imale problema sa zanošenjem, objavljeno je u znanstvenom časopisu Archives of Internal Medicine.
Američki znanstvenici iz Harvard School of Public Health, Boston navode i ranija zapažanja o obrnutoj srazmjeri između povezanosti neplodnosti uslijed izostanka ovulacije i nastanka raka dojke. Autori aktualnog istraživanja ukazuju "na nestalnost ranijih rezultata iz različitih studija, koji su vrlo često bili ograničeni malim brojem ispitanika u praćenom uzorku."
Kako bi istražili ovu pojavu, američki autori su prospektivno pratili podatke iz ispitivanja poznatog pod nazivom "Nurses' Health Study II." Ova studija je obuhvaćala medicinske sestre starosne dobi između 25 i 42 godine na početku ispitivanja.
Podatci o neplodnosti su prikupljani svake 2 godine, počevši od 1989. godine, a ovulacija i pojavnost raka dojke su uključeni u praćenje 2001. godine.
Tijekom praćenja više od 275.000 godina života, registrirano je 1.357 slučajeva invazivnog raka dojke. Pri tome je utvrđena statistički znakovita niža pojavnost raka dojke u skupini ispitanica s poremećajem i izostankom ovulacije, a "hazard ratio" - rabljen u procjeni rizika pojavnosti raka dojke, bio je 25% manji kod ispitanica bez ovulacije.
Rizik pojavnosti raka dojke bio je čak 40% manji u skupini žena koje su liječene od neplodnosti uslijed poremećaja ovulacije i pri tome koristile terapiju za indukciju ovulacije. Ovi rezultati se temelje na podatcima prikupljenim u razdoblju između 1995. i 2001. godine.
"Naši rezultati imaju umirujući učinak obzirom da su mnoge pacijentice kao i njihovi liječnici zabrinuti zbog mogućih dugoročnih učinaka lijekova koji se koriste u liječenju neplodnosti", navodi znanstveni tim.
"Vrlo je teško točno izdvojiti što je učinak neplodnosti, a što učinak lijekova koji se rabe u liječenju neplodnosti, obzirom da žene koje imaju najvećih problema s ostvarenjem trudnoće najčešće uzimaju lijekove za liječenje neplodnosti i najduže vrijeme", zaključuju autori.
Arch intern Med 2006;166:2484-2489.
dr. Vesna Harni