Datum zadnje izmjene: 13. 04. 2024.


Prvi HPV test za samostalan probir, "cobas HPV test" bio je odobren od strane FDA u 2014. godini kao probir za primarni rak vrata maternice kod žena starijih od 25 godina. 2011. godine je "cobas HPV" test prvi put odobren u kombinaciji s PAPA testom. Trenutno se zajedničko testiranje PAPA testom i HPV testom preporučuje ženama u dobi od 30 godina, ali postoji mogućnost da odobrenje za samostalan "cobas HPV test" promijeni takvu praksu. Nedavna kohortna studija je pregledala specifičnost "cobas HPV testa" kao samostalnog testa probira za cervikalne lezije visokog stupnja.

Cobas test se koristi za dokazivanje prisutnosti HPV 16 i HPV 18, dvije vrste HPV-a koji su odgovorni za oko 70% slučajeva raka vrata maternice, kao i 12 drugih vrsta HPV. Ispitivanje se obavlja pomoću stanica grlića maternice uzetih tijekom struganja cerviksa. DNA izolirana iz tih stanica se testira na prisutnost bilo kojeg HPV DNA, posebice L1 i L2 gena. Ako je prisutan HPV 16 i HPV-18, preporuča se kolposkopija. Ako se pronađe druga vrsta HPV-a, preporuča se PAPA test. Ako je test negativan za sve vrste HPV, nije potreban daljnji skrining, ali test treba ponoviti za 3 godine.

Učinkovitost cobas HPV testa je ispitana tijekom kohortne studije u Houstonu Methodist Hospital. Od 90,400 PAPA testova koji su obavljeni u Houston Methodist Hospital između ožujka 2013. i veljače 2014. godine 33,875 je bilo uključeno u studiju. Bilo je 4,022 bolesnice čiji se cobas HPV test vratio kao pozitivan, a od tih 50,8% su također imali abnormalnu citologiju. Od 29,495 pacijenatica kod kojih je utvrđeno da su HPV-negativne u cobas testu, 10.2% je također imalo abnormalnu citologiju potvrđenu biopsijom. Istraživači su otkrili da se kod ukupno 59.7% žena koje su imale biopsiju koja je pokazala abnormalnu citologiju vratio negativan rezultat na cobas HPV test.

Autori studije su zaključili da su stope lažno negativnih bolesnica s cervikalnim lezijama visokog stupnja s cobas HPV testom "neprihvatljivo visoke". Nadalje su izrazili zabrinutost da lažno negativni rezultati mogu pružiti lažan osjećaj samopouzdanja kod pacijentica i liječnika. Vjerujući da nemaju HPV nakon što dobiju negativan rezultat na primarnom probiru, žene i njihovi liječnici nisu tražili bilo kakve daljnje testove. Krajnji rezultat bi mogao biti kašnjenje u dijagnozi i liječenju cervikalnih lezija. Rezultati ovog istraživanja se mogu činiti alarmantni, ali Dr. Juan Felix, profesor kliničke patologije te opstetricije i ginekologije i šef ginekološke patologije na sveučilištu Southern California University i Norris hospitals je istaknuo u telefonskom razgovoru: "Mi znamo iz prošlih iskustava da HPV test nije savršen. Jedna stvar koja je neosporna i prisutna u svakoj pojedinoj studiji je da, ako koristite PAPA i HPV test, će vaša osjetljivost biti superiornija nego ako koristite bilo HPV ili PAPA samostalno."

Ako je poznato da je samostalan HPV test manje specifičan od kotestiranja, možda je njegova isplativosti u cijeni. Međutim, Dr. Felix kaže da u usporedbi s prethodnim preporukama za izvođenje PAPA testa svake godine, kotestiranje PAPA i HPV svake 3 godine je "već postiglo razinu troškova u kojoj je učinkovitost izvanredna, pa ne vidim razlog da se žrtvuje za, trenutnu osjetljivost, kako bi bio još više isplativiji. " Američko društvo za maligna oboljenja nije promijenilo svoje preporuke probira s dostupnošću ovog testa, ali analiziraju podatke. Za žene u dobi od 30 do 65 godina trenutne su preporuke bilo PAPA test sam svake 3 godine ili kotestiranje HPV-om i PAPA svakih pet godina. PAPA test se preporučuje svake tri godine, uz praćenje i HPV test u slučaju abnormalnog rezultata za žene u dobi od 21 do 29 godina. "Kod žena koje su starije od 30 godina, u mogućnosti smo PAPA i HPV testiranjem detektirati bolest. I mislim da trenutno ne postoji niti jedan bolji način od ovog", rekao je Dr Felix.

 

J Amer Soc of Cytopath. 2014;3(5):S3.

Poliklinika Harni
  Novosti - Sve