Datum zadnje izmjene: 03. 02. 2020.

Brojni znanstveni radovi ukazuju na protektivni učinak povećanog unosa povrća i voća u sprječavanju nastanka različitih tipova karcinoma. Zajedničkim projektom, znanstvenici iz New Yorka i Lyona željeli su ispitati da li je ova povezanost u slučaja raka dojke i statistički značajna.

Karotenoidi su biljni pigmenti, prisutni u manjoj ili većoj količini u različitom, a naročito obojenom povrću i voću, a koji posjeduju značajna antioksidativna svojstva. Antioksidativna svojstva karotenoida se ogledaju u neutralizaciji slobodnih radikala, odgovornih za oksidativne i druge procese u stanicama koji oštećuju stanični genom i potpomažu malignu alteraciju stanice.

Upravo iz ovog razloga, razina karotenoida u serumu uzima se kao integrirani biokemijski biljeg za unos povrća, voća odnosno sintetičkih dodataka prehrani.

Razina različitih karotenoida u serumu je u okviru ove studije ispitivana kod 270 pacijentica s rakom dojke i 270 zdravih ispitanica koje su sačinjavale kontrolnu skupinu. Ispitivanja su vršena u periodu između 1985. - 1994. godine u New Yorku. Mjerena je razina sljedećih karotenoida: lutein, zeaksantin, ß-karoten, lutein, alfa-karoten i ß-kriptoksantin.

Rizik nastanka raka dojke je nešto više od dva puta veća u ispitanica s najnižom razinom ß-karotena u odnosu na osobe s najvišom razinom ß-karotena u skupini. Kada su u pitanju druga dva karotenoida - lutein i ß-kriptoksantin, rizik nastanka raka dojke je u skupini pacijentica s najnižim koncentracijama ovih tvari bio povišen 1.7 puta.

Ukoliko se promatra cijela skupina karotenoida, rizik nastanka raka dojke je gotovo dva i pol puta veći u osoba s najnižim razinama karotenoida.

Ova studija savršeno jasno pokazuje značaj karotenoida u našoj prehrani, kao i povezanost povišenog rizika za nastanak raka dojke u osoba s niskim unosom povrća i voća, bilo da se radi o nezdravoj prehrani ili manjku vitamina.


Am J Epidemiol 2001; Vol 153 (12): 1142 – 1147

 

dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve