Tjelesna težina trudnice i pretilost djece
Izgleda da majčina težina tijekom trudnoće najbolje objašnjava povezanost utjecaja tjelesne težine bebe kod poroda i kasnijeg body mass indexa, odnosno važniji je faktor dječje pretilosti i pretilosti u odrasloj dobi nego porođajna težina bebe, rezultat je istraživanja britanskih znanstvenika.
Znanstvenici su započeli istraživanja zapravo s ciljem utvrđivanja odnosa između porođajne težine djeteta i body mass indeksa u različitim stadijima kasnijeg života. U tu svrhu pratili su 10.000 osoba rođenih između 3. - 9.ožujka 1958. godine, kod kojih je određivan body mass indeks u 7., 11., 16., 23. i 33. godini života.
Porast indeksa tjelesne mase u odrasloj dobi pozitivno korelira s povećanom porođajnom težinom. Međutim, nakon korekcije podataka u odnosu na majčinu težinu, korelacija između pretilosti, porođajne težine i body mass indeksa se u dobi od 33 godine gubi.
Također rapidni rast tijekom djetinjstva, mjeren visinom u dobi od 7 godina, povisuje rizik javljanja pretilosti u odrasloj dobi, osobito u odraslih muškaraca niske porođajne težine. U grupi dječaka s rapidnim rastom, rizik od pretilosti u odrasloj dobi bio je podjednak u obje grupe: kod dječaka s malom i s velikom porođajnom težinom.
Rezultati ovog ispitivanja upućuju na mogućnost redukcije pretilosti u dječjoj i odrasloj dobi redukcijom prirasta tjelesne težine majke tijekom trudnoće, a majčina težina (ili body mass index) objašnjavaju povezanost između porođajne težine i body mass indexa u odrasloj dobi.
Porođajna težina bebe i majčina težina na porodu modificiraju linearni rast tijekom djetinjstva i pretilost u odrasloj dobi kod muškaraca.
BMJ 2001 December; Vol 323: 1331-1335
dr. Vesna Harni