Klindamicin i bakterijska vaginoza u trudnoći
Liječenje trudnica s bakterijskom vaginozom pomoću vaginalne kreme s klindamicinom produljuje trajanje trudnoće i smanjuje obolijevanje novorođenčeta, objavljeno je u međunarodnom znanstvenom časopisu British Journal of Obstetrics and Gynecology.
Bakterijska vaginoza je povezana s dvostruko većim rizikom prijevremenog porođaja, objašnjavaju autori, a utjecaj antibiotskog liječenja bakterijske vaginoze na smanjenje ovog rizika je u dosadašnjim ispitivanjima kontradiktoran.
Švedski znanstvenici iz Karnsjukhuset-a, Skovde, proveli su istraživanje koje je uključivalo 819 trudnica kod kojih je dijagnosticirana bakterijska vaginoza. Trudnice su slučajnim odabirom razvrstane u dvije skupine: jedna skupina je liječena sedmodnevnom primjenom vaginalne kreme s klindamicinom, dok druga skupina nije liječena.
Znanstvenici navode da se učestalost prijevremenih poroda prije 37. tjedna trudnoće nije statistički znakovito razlikovala u skupini trudnica liječenih vaginalnom kremom s klindamicinom od skupine neliječenih trudnica.
Kod 11 slučajeva kasnih spontanih pobačaja ili prijevremenih porođaja u skupini liječenih klindamicinom, trudnoća je u prosjeku trajala 32.5 dana dulje u odnosu na 12 slučajeva prijevremenih porođaja u kontrolnoj skupini.
Učestalost prijevremenih porođaja prije navršenih 33 tjedna bila je daleko manja u skupini trudnica liječenih klindamicinom (1/11) nego u kontrolnoj skupini (5/12), navode znanstvenici.
Rezultati pokazuju da su prijevremeno rođena djeca majki liječenih klindamicinom provodila daleko manje - u prosjeku 18 dana, u neonatalnim jedinicima intenzivne skrbi, u odnosu na 45 dana koliko su u prosjeku na intenzivnoj skrbi bile novorođene bebe iz kontrolne skupine trudnica s neliječenom bakterijskom vaginozom. Ova razlika je u financijskom pogledu iznosila dodatnih 153.000 eura za cijelu kontrolnu skupinu.
"Upotreba vaginalne kreme s klindamicinom u liječenju bakterijske vaginoze tijekom trudnoće povezana je sa statistički znakovitim duljim trajanjem trudnoće, kao i smanjenjem troškova intenzivne neonatalne skrbi", zaključuje znanstveni tim.
"Pojačani vaginalni iscjedak je prisutan kod mnogih trudnica", komentar je švedskih istraživača. "Ove trudnice vrlo često dobiju odgovor kako je sasvim normalno imati nešto pojačani iscjedak tijekom trudnoće. Ovaj odgovor je pogrešan. U ovih trudnica, morali bismo biti puno aktivniji i istražiti da li se kod pojačanog iscjetka dijagnosticira i bakterijska vaginoza."
BJOG 2006;113:629-637.
dr. Vesna Harni