Kondom štiti protiv HPV infekcije
Kondom pruža zaštitu ženama protiv HPV infekcije, rezultat je istraživanja objavljenog u znanstvenom časopisu The New England Journal of Medicine.
Genitalna HPV infekcija je vrlo česta, osobito u mladih spolno aktivnih žena. Ova infekcija je odgovorna za nastanak anogenitalnih bradavica i karcinoma. Infekcija vrata maternice s HPV je najčešći uzrok karcinoma vrata maternice. Rezultati dosadašnjih istraživanja o uporabi kondoma u sprječavanju pojavnosti i prijenosa HPV infekcije su ograničena. Cilj aktualnog ispitivanja je bio ustanoviti vremenski slijed nastanka HPV infekcije i upotrebe kondoma.
"U ispitivanju smanjuje li upotreba kondoma kod muškaraca i rizik prijenosa humanog papiloma virusa s muškarca na ženu, bilo je nužno provesti longitudinalno ispitivanje specijalno dizajnirano za ispitivanje točnog vremenskog slijeda između uporabe kondoma i nastanka HPV infekcije", navode američki znanstvenici sa Sveučilišta u Washingtonu, Seattle.
Istraživači su pratili 82 studentice sa sveučilišta koje su prvi spolni odnos imale ili tijekom perioda ispitivanja ili unutar 2 tjedna prije početka praćenja, te su skupljali obriske vrata maternice, rodnice i stidnice i testirali ih na prisustvo humanog papiloma virusa svaka četiri mjeseca. Istodobno je svaka četiri mjeseca ponavljan i PAPA test. Ispitanice su uporedo vodile elektronički dnevnik o svakodnevnom spolnom ponašanju, te ga dostavljale istraživačima svaka dva tjedna.
Pojavnost genitalne HPV infekcije iznosila je 37.8 na 100 godina rizika za žene čiji su partneri koristili kondom kod svakog spolnog odnosa tijekom 8 mjeseci prije testiranja u odnosu na 89.3 na 100 godina rizika za žene čiji su partneri koristili kondom za vrijeme manje od 5% svih spolnih odnosa.
Uočena je slična povezanosti i u slučaju ograničenja analize podataka na visoko- i niskorizične tipove HPV-a, kao i tipove 6, 11, 16 i 18. Kod ispitanica čiji su partneri u 100% spolnih odnosa koristili kondom, niti u jednom slučaju nisu nađena abnormalnosti pločastog epitela vrata maternice tijekom 32 godine rizika, u usporedbi s 14 lezija (abnormalnosti u PAPA testu) otkrivenih tijekom 97 godina rizika u ispitanica čiji su partneri kodnom koristili zgodom ili nikako.
"Izgleda da uporaba kondoma u žena koje započinju svoj seksualni život, smanjuje rizik genitalne (cervikalne i vulvovaginalne) infekcije s humanim papiloma virusom", navode autori.
Ograničenja ispitivanja uključuju poteškoće u određivanju optimalnog vremenskog okvira za utvrđivanje rizičnih čimbenika nastanaka HPV infekcije, moguće nedostatke i manjkavosti u vođenju dnevnika spolnog ponašanja i učestalosti uporabe kondoma, nepotpuno praćenje ili propušteni klinički pregledi, kao i nemogućnost uopćavanja podataka na populaciju starijih žena ili žena nižeg socijalno-ekonomskog statusa.
"Naši rezultati upućuju da ustrajna uporaba kondoma pruža sličnu zaštitu protiv obje skupine i visoko- i niskorizičnih tipova humanog papiloma virusa", zaključuju autori. "Čak i nakon uvođenja kvadrivalentnog cjepiva za HPV 6, 11, 16 i 18, ustrajna upotreba kondoma može zaštititi od infekcije s drugim visoko-rizičnim tipovima HPV koji povisuju rizik nastanka raka vrata maternice."
"Uporaba kondoma samo je jedna od rastućeg broja načina koji vode smanjenju rizika vezanih uz spolni život, a koji bi trebali biti usmjerena prema skupinama u kojima je vjerojatan prijenos infekcije", navodi se u pratećem uvodniku. "Pri ustrajnoj i korektnoj uporabi, kondomi također smanjuju rizik neželjene trudnoće. Upotreba kondoma je jedan od instrumenata koji se koriste u borbi protiv spolno prenosivih bolesti i samo upotrebom svih sredstava prevencije krenut ćemo se prema stanju pravog spolnog zdravlja."
N Engl J Med. 2006;354:2642-2643, 2645-2654
dr. Vesna Harni