Datum zadnje izmjene: 13. 04. 2024.


Kod stava zatkom je planirani carski rez povezan s boljim ishodom nego vaginalni porođaj ili carski rez tijekom porođaja, navodi se u studiji sa 52,671 porođaja u stavu zatkom. Osim toga, novi pregled nekoliko studija uključujući i ovu studiju, pokazuje akumulirane dokaze koji podupiru planirani carski rez kao najbolji izbor za porođaj kod stava zatkom. Najnoviji dokazi su nađeni u dva nova članka, dok je istraživanje počelo s "Term Breech Trial" studijom koja je krenula 2000. godine. Ta studija je dovela do preporuka i američkog i britanskog društva za opstetriciju i ginekologiju da se kod porođaja zatkom napravi carski rez.

Međutim, do 2006. godine stvari su se promijenile: 2-godišnje praćenje u "Term Breech Trial" nije pokazalo razliku u smrtnosti ili neurorazvojnom odstupanju između planiranog carskog reza i vaginalnog poroda, a rezultati opservacijske studije "Presentation et Mode d'Accouchemen"t (PREMODA) provedene u Francuskoj i Belgiji su pokazali da nema razlike između planiranog carskog reza i planiranog vaginalnog porođaja u perinatalnoj smrtnosti ili morbiditetu. Te studije su vodili američko i britansko društvo za opstetriciju i ginekologiju, a tri godine kasnije je kanadsko društvo za opstetriciju i ginekologiju ublažilo njihove preporuke rekavši da se, iako carski rez ostaje kao odabrani pristup, može ženama ponuditi i vaginalni porođaj ako se u u cijelosti objasne mogući rizici.

Kao rezultat ublažavanja preporuka, broj vaginalnih porođaja se povećao u posljednjih nekoliko godina. U trenutnoj studiji, objavljenoj na internetu 7. travnja u "Obstetrics & Gynecology", Dr. Janet Lyonu iz Odjela za ginekologiju i porodništvo "Women`s hospital u British Columbia", Vancouver, Kanada i kolege su objavili porast vaginalnog porođaja u kanadskim bolnicama od 2,7 % u 2003. na 3,9% u 2011. godini, kao i povećanje carskih rezova tijekom porođaja s 8,7% u 2003. godini na 9,8% u 2011. godini. Kod neonatalnog mortaliteta i morbiditeta za jednoplodnu novorođenčad rođene u 37. tjednu trudnoće ili kasnije, vaginalni porođaj je bio povezan s 3,6 puta većim rizikom u usporedbi s carskim rezom bez porođaja. Istraživači su prilagodili omjere za majčinu dob i paritet.

Omjer stope mortaliteta i morbiditeta za carski rez tijekom porođaja s 37 tjedna je bio 2,79 u usporedbi sa carskim rezom bez porođaja u stavu zatkom. Dr. Lyons i kolege su našli veće stope loših ishoda s 40 tjedana trudnoće. Omjer stopa za neonatalni morbiditet i mortalitet je bio 4,63 za carski rez tijekom porođaju u usporedbi s carskim rezom prije porođaja kod stava zatkom. S 40 tjedana trudnoće, omjer stopa za vaginalni porođaj u usporedbi s carskim rezom prije porođaja je bio 5,39. Dr. Lyons i kolege su zaključili: "Više žena je rodilo vaginalno kod stava zatkom u terminu u posljednjih nekoliko godina što je barem djelomično rezultat promjena u posljednjih nekoliko smjernica. Stope neonatalnog mortaliteta i morbiditeta su znatno veće nakon vaginalnog porođaja i nakon carskog tijekom porođaja u usporedbi s carski rez prije početka porođaja. Rizike povezane s vaginalnim porođajem i carskim rezom treba pažljivo razmotriti s ženama kada donose odluku o načinu porođaja kod jednoplodnih trudnoća u stavu zatkom.“

U pregledu srodne literature objavljenom na internetu 3. travnja Dr. K.S. Joseph, također iz Odjela za ginekologiju i porodništvo Women`s hospital u Britanskoj Kolumbiji, i njegove kolege su naveli da dokazi pokazuju najbolje rezultate kod stava zatkom kod planiranog carskog reza.

Nedostatak razlike u mortalitetu ili neurorazvojnom odstupanju s 2 godine starosti u "Term Breech Trial", napisali su dr Josip i suradnici, se temelji na podacima od samo 44% randomiziranih bolesnica. Nadalje, u PREMODA studije nedostatak kriterija za isključenje je dovelo do toga da žene većeg rizika budu uključeni u grupu koje su porođene carskim rezom. Čak i uz ovaj način odabira, PREMODA, slična "Term Breech Trial", je pokazala je gotovo devet puta veći Apgar nakon 5. minute ili manji od 4 kod vaginalnog porođaja, napisali su Dr. Lion i kolege. Isto tako je pokazala višu stopu rezultata manjih od 7 kod Apgara nakon 5 minuta, te su obje pokazale veću stopu intubacije i veću stopu porođajnih trauma kod vaginalnog porođaja. "Sveukupnost dokaza nedvosmisleno pokazuje relativno veću sigurnost planiranog carskog reza kod stava zatkom u terminskoj trudnoći." napisali su Dr Joseph i suradnici.

 

Obstet Gynecol. Objavljeno online, 2015.


Poliklinika Harni
  Novosti - Sve