Datum zadnje izmjene: 31. 01. 2020.

Žene koje svakodnevno piju tamne cola napitke mogle bi imati smanjenu gustoću kostiju u odnosu na žene koje koriste druge gazirane napitke, rezultat je promatranja ispitanika koji su činili skupinu "Framinhgam Offspring Cohort". I dok većina dosadašnjih studija uključuje procjenu utjecaja različitih napitaka na "koštano zdravlje" u dječjoj i adolescentnoj dobi, studija američkih epidemiologa bazira se na proučavanju navika odraslih.

Istraživanje je uključivalo ukupno 1.672 žene i 1.148 muškaraca, koji su prema navikama u konzumiranju cole i drugih prije svega gaziranih napitaka podijeljeni u dvije skupine. Jednu skupinu su činili odrasli koji su svakodnevno koristili colu, dok su drugu skupinu sačinjavale osobe koje su colu ili druge gazirane napitke konzumirali jednom ili manje od jedan puta tjedno. Istraživanje je vršeno u vremenskom razdoblju između 1996. - 2001. godine. Gustoća kostiju (BMD) je mjerena u predjelu kralježnice, te na tri mjesta bedrene kosti.

Osnovni problem koji su znanstvenici uočili nije bio smanjenje gustoće kostiju uslijed snižene razine kalcija. Daleko važniji je podatak o porastu razine fosforne kiseline, koja interferira s procesom apsorpcije kosti. Tipično pakiranje cole sadrži 44 - 62 mg fosforne kiseline, dok se u dijetnoj coli nalazi 27 - 39 mg.

Prosječan dnevni unos fosfora u skupini ispitanika ljubitelja cole iznosio je 1.146 mg u usporedbi s 1.105 mg fosfora u skupini ispitanika koji nisu tako rado i svakodnevno pili colu. Ova procjena unosa fosfora predstavljala je ukupni dnevni unos fosfora iz svih namirnica.

U skupini ženskih ispitanika, redovito konzumiranje cole povezano je sa smanjenjem gustoće kostiju. Ovo smanjenje gustoće kostiju iznosilo je -2,3% u predjelu trohantera, -3,3% u predjelu vrata bedrene kosti i -5,1% u tzv. Wardovoj zoni.

Osim tjelesne aktivnosti, koja je bilo nešto viša kod potrošača cole, ispitanici se nisu razlikovali po ostalim svojstvima.

Ova studija je pokazala da smanjenje gustoće kostiju nije uzrokovano niskom razinom kalcija, niti cafeinom prisutnim u kola-napitcima. Uzrok smanjenja gustoće kostiju također nije šećer iz cole, a nakon usklađivanja podataka za tjelesnu masu, unos kalcija i vitamina D ostaje još fosforna kiselina kao osnovni razlog uočenih promjena.

Pa ipak fosforna kiselina koja je prisutna u drugim namirnicama koje se svakodnevno unose, ne dovodi do iste vrste problema. Kada je fosforna kiselina usklađena s drugim sastojcima njena apsorpcija teče normalno i uravnoteženo.

"Mislimo da je osnovni problem kod cole unos velikih količina fosforne kiseline bez imalo kalcija. U ovom slučaju radi se o neuravnoteženom unosu fosforne kiseline, i ovaj "ekstra" fosfor vezuje kalcij i sprječava njegovu apsorpciju", zaključuju znanstvenici.
 

25th ASBMR (The American Society for Bone and Mineral Research): Abstract SU259.


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve