Datum zadnje izmjene: 23. 01. 2020.


Umjereno konzumiranje ribe tijekom trudnoće povezano je s padom rizika za prijevremeni porođaj, rezultat je istraživanja objavljenog u znanstvenom časopisu Obstetrics & Gynecology. Ovo istraživanje učinjeno je u okviru randomizirane studije o utjecaju nadomjestaka omega-3 masnih kisleina na rizik prijevremenog porođaja u rizičnih trudnica.

"Konzumiranje ribe bilo je povezano sa smanjenim brojem prijevremenih porođaja, produljenjem trajanja trudnoće ili s oboje, međutim ne u svim prijašnjim istraživanjima, dok je većina od ovih studija provedena u neselektiranoj skupini niskorizičnih trudnica", navode američki znanstvenici iz 'Nationwide Children's Hospital', Columbus, Ohio i kolege iz 'Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development' (NICHD) Maternal-Fetal Medicine Units Network. "Nekoliko izvješća nalazi da konzumiranje ribe i ishod trudnoće nisu u linearnom odnosu."

Cilj ovog istraživanja bio je procijeniti povezanost između konzumiranja ribe i eritrocitnih omega-3-dugolančanih-polinezasićenih masnih kiselina s prijevremenim porođajom u kohorti visokorizičnih trudnica, koje su prethodno imale najmanje jedan spontani prijevremeni porođaj. Sve trudnice su podatke o udjelu i učestalosti ribe u prehrani navele u pisanom upitniku. Eritrocitne masne kiseline mjerene su na početku, u 16. i u 21. tjednu trudnoće.

U skupini trudnica koje su ribu jele manje od jedanput mjesečno, vjerojatnost prijevremenog porođaja iznosila je 48.6% u usporedbi s 35.9% koliko je iznosila vjerojatnost prijevremenog porođaja kod žena koje su ribu češće jele. U skupini trudnica koje su umjereno često konzumirale ribu, što je definirano kao tri riblja obroka tjedno, rizik prijevremenog porođaja bio je 40% niži (OR 0.60). Konzumiranje ribe više od tri obroka tjedno nije imalo utjecaj na daljnje sniženje rizika prijevremenog porođaja.

Također je nađena slaba, ali statistički značajna korelacija između razine eritrocitnih omega-3 masnih kiselina i učestalosti konzumiranja ribe. Trudnice kod kojih je nađena najniža razina eritrocitnih omega-3 masnih kiselina konzumirale se manje od jednog ribljeg obroka mjesečno, u usporedbi s trudnicama koje su imale veće razine eritrocitnih omega-3 masnih kiselina (26.3% naprema 40.3%).

"Umjereno konzumiranje ribe (tri i više obroka ribe tjedno) prije 22. tjedna trudnoće bilo je povezano sa smanjenjem učestalosti ponavljanog prijevremenog porođaja", navode autori. "Konzumiranje ribe u većim količinama od ovih nije imalo daljnji pozitivni učinak. Ovi rezultati podržavaju preporuke FDA i ACOG-a o konzumiranju ribe u trudnoći."

Ograničenja ove studije obuhvaćaju slabiju procjenu socio-ekonomskih čimbenika koji mogu biti povezani i s učestalošću konzumiranja ribe, nedostatak podataka o drugim namirnicama u prehrani u vrijeme randomiziranja, kao i nedostatak procjene biomarkera zagađenja iz okoliša i drugih nutrijenata osim omega-3 i omega-6 masnih kiselina. Pored toga moguće su pogreške u navođenju broja ribljih obroka u upitniku, kao i nemogućnost generaliziranja rezultata na populaciju svih trudnica.

"U svjetlu kliničke perspektive, naši rezultati ukazuju da dodatak prehrani dokozaheksanoične kiseline [DHA] i eikozapentanoične kiseline [EPA] ne može zamijeniti konzumiranje ribe i svih povoljnih učinaka koji bi mogli smanjiti učestalost prijevremenog porođaja", zaključak je autora.

 

 

 

Obstet Gynecol. 2011;117:1071-1077.


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve