Datum zadnje izmjene: 28. 01. 2020.

Izgleda da prijelomi nastali kod povreda kao što su prometne nezgode ili padovi predstavljaju važan biljeg lošeg ishoda trudnoće, navode istraživači u znanstvenom časopisu American Journal of Obstetrics and Gynecology.

"Žene s koštanim prijelomom tijekom trudnoće nemaju samo povišeni rizik uslijed same povrede, već i povećani rizik pojavnosti kasnijih komplikacija tijekom trudnoće", navode američki znanstvenici.

Američki znanstvenici s kalifornijskog sveučilišta u Davisu, Sacramento, bilježe kako u Sjedinjenim Američkim Državama daleko veći broj trudnica umire od posljedica traumatskih povreda, nego od ijedne druge komplikacije u trudnoći. Unatoč tomu, malo je poznato o utjecaju traume na ishod trudnoće.

U daljnjem istraživanju, znanstveni tim je identificirao gotovo 3.300 žena koje su imale jedan ili više koštanih prijeloma u trudnoći, te su bile hospitalizirane u dobi od najmanje 20 tjedana trudnoće.

Trudnice koje su se porodile tijekom hospitalizacije imale su gotovo 170 puta veći rizik od smrtnog ishoda u odnosu na kontrolnu skupinu trudnica. Smrtnost fetusa je bila također 20 puta viša. Rizik abrupcije posteljice je bio 15 puta viši, te nužnost transfuzije krvi 20 puta veća. Najviši postotci su nađeni u trudnica kod kojih je došlo do prijeloma zdjeličnih kostiju.

Čak i trudnice koje su bile otpuštene prije poroda, imale su i dalje povišeni rizik obolijevanja, što je uključivalo 46% veći rizik poroda djeteta niske porodne težine i devet puta veći rizik tromboemboličkog događaja.

"Kako u trudnoći već postoji prirodno stanje hiperkoagulacije, skupa s povišenim rizikom za nastanak tromboembolije uslijed imobilizacije zbog prijeloma, naše preporuke svakako obuhvaćaju profilaktičko davanje antikoagulanata", navodi se u zaključku američkog znanstvenog tima.

 

Am J Obstet Gynecol 2006;195:711-716.


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve