Datum zadnje izmjene: 24. 01. 2020.


Trudnice kod kojih je abnormalno tkivo vrata maternice odstranjeno nekim od postupaka elektroresekcije ('loop electrosurgical excision procedure - LEEP') nemaju povišeni rizik prijevremenog porođaja, rezultati su retrospektivne analize objavljene u ožujskom broju znanstvenog časopisa 'Obstetrics and Gynecology'.

Smjernice za liječenje cervikalne intraepitelne neoplazije (CIN) konsenzusa iz 2006. godine ukazivale su da ovaj postupak povisuje rizik nepovoljnog ishoda trudnoće, a smjernice citološkog probira iz 2009. godine ukidaju preporučeni plan uzimanja PAPA testova, dijelom kako bi se izbjegle nepotrebne intervencije, koje bi mogle biti štetne.

Znanstvenici sa sveučilišta 'University of Texas Southwestern Medical Center', Dallas, postavili su pitanje jesu li ″intrinzičke osobine pacijentica kod kojih se poduzimaju elektroresekcijski postupci, a ne sama procedura povezani s nepovoljnim ishodom trudnoće.″

Istraživana populacija obuhvatila je 241,701 žena iz jednoplodnih trudnoća, koje su se porodile u bolnici 'Parkland Hospital' između 1992. i 2008.godine. Prije trudnoće je kod 511 pacijentica učinjena elektroresekcija cerviksa, poslije trudnoće LEEP je učinjen kod 842 pacijentice. Prosječan razmak između LEEP postupka i trudnoće iznosio je 113 tjedana, kod 11% trudnica ovaj interval bio je manji od 90 dana.

Kliničari nisu modificirali antenatalnu skrb i način praćenja trudnica kod kojih je ranije učinjen LEEP.

Znanstvenici navode da je udio žena koje su se porodile prije 36 tjedna bio manji od 7% u općoj populaciji, te je iznosio 7% u skupini žena kod kojih je učinjen LEEP prije trudnoće i 9% kod žena kod kojih je LEEP učinjen nakon trudnoće. Nije utvrđena statistički značajna povezanost između LEEP postupaka i perinatalnog mortaliteta.

U novijim istraživanjima ove povezanosti raspravljani su kontradiktorni rezultati. Dvije od tri meta-analize objavljene u razdoblju između 2003. i 2008. godine ukazale su da LEEP povisuje rizik prijevremenog porođaja.

"Ranija istraživanja nisu razmatrala informacije o potencijalnim kofaktorima, kao što su uporaba lijekova ili raniji prijevremeni porođaj, podatke o debljini i veličini uzorka uzetog LEEP postupkom, kao i stupanj cervikalne neoplazije," navode autori.

Zaključak znanstvenika je da ″LEEP definitivno ne može uzrokovati prijevremeni porođaj.″ Rizik prijevremenog porođaja leži u razlozima zbog kojih je pacijentica imala abnormalan PAPA test, a ne u samom LEEP postupku,″ navodi se u pratećem uvodniku.

LEEP je postupak u liječenju CIN-a, koji je često povezan sa spolnim putem prenosivim virusnim infekcijama kao što je infekcija humanim papiloma virusom. ″Poznato je da trudnice s ovim infekcijama imaju povišen rizik za prijevremeni porođaj.″

Trudnice kod kojih je učinjen bilo kakav elektroresekcijski postupak na vratu maternice, ne zahtijevaju nikakav dodatni tretman osim ″ultrazvučne provjere duljine cerviksa jednom ili dva puta prije 22. tjedna trudnoće.″

 

Obstet Gynecol 2010;115:605-608.


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve